گوناگون

نکات مهم برای اجاره خانه در کانادا برای دانشجویان

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد،‌ به فکر مهاجرت تحصیلی افتاده باشید. مهاجرت، قدم بزرگی در زندگی محسوب می‌شود که باید با دقت و مطالعه کافی برداشته شود. کسب اطلاعات درباره کشور و دانشگاه مقصد و فراهم آوردن مقدمات و مدارک لازم، موضوعی است که باید بسیار به آن توجه کرد. یکی از عواملی که باید حتماً مدنظر دانشجویان مهاجر قرار بگیرد، موضوع مسکن و تهیه آن است. در این مطلب، قصد داریم روش‌های تهیه مسکن و اجاره خانه در کانادا برای دانشجویان را شرح دهیم.

معرفی انواع مسکن برای دانشجویان در کانادا

دانشجویانی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، معمولاً به دو روش می‌توانند مسکن مورد نیاز خود را فراهم کنند. بعضی از دانشجویان می‌توانند در اقامتگاه‌های وابسته به دانشگاه ساکن شوند. اگر به هر دلیلی یک دانشجو نتواند چنین مسکنی را تهیه کند، باید خودش خانه‌ای را اجاره کرده و در آن زندگی کند. در ادامه، انواع مسکنی را که توسط دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، بررسی خواهیم کرد.

انواع مسکن برای دانشجویان که توسط دانشگاه تأمین می‌شود

همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از دانشگاه‌ها برای رفاه حال دانشجویان، انواع مختلفی از مسکن را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. دانشگاه‌های کانادا نیز انواع مختلفی از مسکن را در اختیار دانشجویان غیربومی قرار می‌دهند. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی دانشگاه‌ها، شرایط اختصاص خوابگاه و موقعیت مکانی آن‌ها را مطالعه کنید.

این نوع از اقامتگاه‌ها، خوابگاه‌ها یا آپارتمان‌هایی هستند که درون محوطه دانشگاه یا بسیار نزدیک به آن قرار دارند. ساکن‌شدن در این گونه از اقامتگاه‌ها می‌تواند از نظر رفت‌وآمد باعث کاهش هزینه‌های دانشجو شود.

خوابگاه دانشجویی

خوابگاه دانشجوییخوابگاه‌های دانشجویی معمولاً دارای سرویس بهداشتی، آشپزخانه و غذاخوری مشترک هستند. هم‌چنین اتاق‌ها به‌صورت چند نفره بوده و باید با هم اتاقی‌های خود تعامل و زندگی کنید. خوابگاه‌ها از نظر جنسیتی تفکیک می‌شوند، مگر این‌که درخواست خوابگاه متأهلی کرده باشید. توجه داشته باشید که تعداد خوابگاه‌ها متأهلی در دانشگاه‌های کانادا بسیار کم است و باید حتماً گزینه‌های جایگزین را در صورت رد شدن درخواست اختصاص خوابگاه، مدنظر قرار دهید.

خوابگاه اختصاصی یا آپارتمان‌های درون دانشگاه

در بعضی از دانشگاه‌ها، آپارتمان‌هایی نیز وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در آن ساکن شوند. این آپارتمان‌ها دارای چند اتاق بوده و مزیت آن این است که دانشجو می‌تواند حریم شخصی و اتاق مخصوص به خودش را داشته باشد. البته بقیه بخش‌های خانه با سایر دانشجویان ساکن در آپارتمان، مشترک است. آپارتمان‌های درون دانشگاه نوعی خوابگاه اختصاصی محسوب می‌شوند که دانشجو در آن راحتی و امکانات بیشتری را تجربه خواهد کرد، هر چند این آپارتمان‌ها نسبت به خوابگاه‌ها گران‌تر هستند.

خوابگاه‌ها و آپارتمان‌های درون دانشگاه، تحت مدیریت دانشگاه بوده و با سکونت در آن‌ها می‌توانید در برنامه‌هایی درسی یا غیردرسی که دانشگاه برای دانشجویان تدارک می‌بیند (نظیر مطالعه گروهی، بازدید علمی و…) شرکت کنید.

اما در صورت عدم وجود ظرفیت در اقامتگاه‌های درون دانشگاه باید چه کنیم؟

اجاره خانه‌های خارج از دانشگاه

برای اجاره خانه در کانادا، می‌توانید سری به خانه‌های خارج از دانشگاه بزنید. دانشگاه‌ها معمولاً لیستی از خانه‌های اجاره‌ای نزدیک دانشگاه فراهم کرده‌اند که می‌توانید در صورت نیاز نگاهی به آن لیست بیندازید. این نوع از خانه‌ها تحت مدیریت دانشگاه نبوده و دانشگاه هیچ مسئولیتی بابت کیفیت آن‌ها ندارد. شما باید خودتان از خانه‌ها بازدید کرده و خانه مورد پسند خود را اجاره کنید. به علت هزینه بالای اجاره خانه برای یک دانشجو، معمولاً چند دانشجو با یکدیگر توافق کرده و یک خانه را اجاره می‌کنند. حتی ممکن است بتوانید بخش کوچکی از یک خانه بزرگ را به عنوان خانه دانشجویی اجاره کنید. هنگام اجاره خانه، حتماً به قراردادی که امضا می‌کنید توجه کنید و شرایط آن را به دقت مطالعه کنید تا با صاحب‌خانه خود دچار اختلاف نشوید.

هوم استی یا زندگی با یک خانواده بومی کانادا

هوم استیاجاره خانه در کانادا می‌تواند سخت و گران باشد. روش دیگری که می‌توانید در خارج از دانشگاه برای خودتان یک اقامتگاه پیدا کنید، ساکن‌شدن در خانه یک خانواده کانادایی و زندگی با آن‌ها است. این روش که هوم استی (Homestay) نام دارد، یکی از راه‌های محبوب سکونت برای دانشجویان مهاجر محسوب می‌شود. در این روش، شما به‌صورت رایگان یا با پرداخت مبلغی، در خانه یک خانواده بومی کانادا ساکن می‌شوید. شرط زندگی در خانه این افراد، موافقت با قوانین خانه و خانواده آن‌ها است. بعضی از خانواده‌ها در صورتی‌که برای آن‌ها کار کنید، برایتان محل زندگی و غذا فراهم خواهند کرد. در بعضی از موارد نیز صاحب‌خانه از شما می‌خواهد به ازای زندگی در خانه‌اش، از گل و گیاه یا حیوانات خانگی او مواظبت کنید.

همان‌طور که می‌بینید، شرایط هوم استی یک خانواده ممکن است با دیگری متفاوت باشد و شما باید خانه‌ای را که شرایط و قوانین آن با شما سازگار است انتخاب کنید. هوم استی، یک راه عالی برای یادگیری فرهنگ کشور میزبان و آشنایی با آدام و رسوم مردم کانادا است. هم‌چنین حس زندگی با یک خانواده، تجربه‌ای است که نمی‌توان آن را با زندگی با هم‌‌اتاقی یا هم‌خانه‌ای مقایسه کرد.

کدام اقامتگاه برای دانشجویان مهاجر بهتر است؟

پاسخ به این سؤال، بستگی زیادی به بودجه شما و زمان اقامتتان دارد. اگر می‌خواهید مدت کوتاهی در کانادا برای تحصیل ساکن شوید، بهتر است از خوابگاه‌های دانشجویی درون دانشگاه استفاده کنید. خانه‌های اجاره‌ای مبله نیز می‌تواند گزینه ایده‌آل و به‌صرفه‌ دیگری برای اقامت کوتاه مدت در کانادا باشد.

از طرف دیگر اگر ترجیح می‌دهید در یک اقامتگاه که زیر نظر دانشگاه قرار دارد زندگی نکنید و استقلال بیشتری داشته باشید، یا این‌که بخواهید هم‌خانه‌ای‌های خود را خودتان انتخاب کنید، اجاره خانه در خارج از دانشگاه با وجود سختی‌ها و هزینه‌ بیشترش پیشنهاد می‌شود. هم‌چنین اگر می‌خواهید با فرهنگ مردم بومی کانادا آشنا شوید و از دانش زبانی خوبی برای ارتباط برقرار کردن با افراد بومی بهره می‌برید، هوم استی را حتماً مدنظر خود قرار دهید.

چگونه خانه مناسب برای اجاره در کانادا پیدا کنیم؟

اجاره خانه در کانادا برای دانشجویانبهترین و ساده‌ترین راه پیدا کردن خانه اجاره‌ای مناسب در کانادا، مراجعه به وب‌سایت‌هایی است که برای این منظور طراحی شده‌اند. با یک جستجوی ساده در اینترنت، می‌توانید لیست خانه‌های نزدیک به دانشگاه خود را پیدا کرده و امکانات رفاهی، تعداد اتاق، تعداد سرویس بهداشتی، شرایط نگهداری حیوانات خانگی و سایر شرایط اجاره آن را بررسی کنید. امکان رزرو خانه و نوشتن پیش‌قرارداد نیز در بسیاری از سایت‌ها فراهم شده است تا هنگام ورود به کانادا، خیالتان از بابت خانه راحت باشد. هم‌چنین در بعضی از وب‌سایت‌ها می‌توانید تصاویر باکیفیتی از خانه و محلی که خانه در آن قرار دارد مشاهده کنید.

بررسی هزینه مسکن در کانادا

خوابگاه دانشجویی، ارزان‌ترین گزینه برای اقامت دانشجویان غیربومی محسوب می‌شود. حتی بعضی از دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها را به‌صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. در صورت دریافت فاند یا کمک هزینه تحصیلی، هزینه خوابگاه یا آپارتمان دانشجویی برای شما ارزان‌تر هم تمام خواهد شد.

از طرفی هزینه هوم استی، نسبت به اجاره خانه ارزان‌تر خواهد بود. در واقع اجاره خانه، سخت‌ترین و گران‌ترین راه اقامت در کانادا برای دانشجویان است. معمولاً خانه‌ها مبله نیستند، اما می‌توانید با کمی جست‌وجو، خانه‌های مبله نیز پیدا کنید. بهترین راه پایین‌آوردن هزینه اجاره خانه، تهیه اشتراکی خانه است. شما می‌توانید با چند فرد دیگر، اقدام به اجاره خانه کرده و هزینه‌های زندگی در خانه را بین خود تقسیم کنید.

هزینه خوابگاه یا اجاره خانه، ارتباط مستقیمی با شهر و منطقه محل سکونتتان دارد. هم‌چنین عواملی مانند تعداد اتاق، امکانات رفاهی و سن ساختمان نیز در هزینه اجاره خانه در کانادا دخیل هستند. در شهرهای بزرگی مانند تورنتو یا ونکوور، اجاره خانه می‌تواند مبلغی بین ۹۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار کانادا تعیین شود.

کلام آخر

در این مطلب، نکاتی را برای اقامت دانشجویان مهاجر و اجاره خانه در کانادا مطرح کردیم. حتماً قبل از مراجعه به کانادا، روش اقامت خود را تعیین و خوابگاه یا خانه خود را رزرو کنید تا هنگام ورود به این کشور با مشکلات و سختی‌های کمتری مواجه شوید. در پایان، اگر می‌خواهید بیشتر با راه‌های و روش‌های تهیه مسکن در این کشور آشنا شوید سری به کن اپلای و مقاله تحصیل در کانادا بزنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن