جاذبه‌های گردشگریژاپن

10 تا از بهترین موزه‌های توکیو ژاپن

توکیو یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌هایی‌ست که انسان در آن‌ها زندگی کرده و طی قرون متمادی شاهد تغییر و تحولات بسیار از جنبه‌های مختلف مثل سیاست، هنر، فرهنگ، دانش و اقتصاد بوده و بارها نیز تحت‌ تأثیر وقایع طبیعی‌ای مانند زلزله یا رخ‌دادهای ناگوار دیگری مانند جنگ و آتش‌سوزی به‌کلی تخریب و دوباره بازسازی شده است. با وجود چنین پیشینه‌ی دور و درازی دور از ذهن نیست که این شهر دیدنی‌های زیادی برای عرضه به انسان‌های عصر جدید داشته باشد و وجود بیش از 260 موزه در آن خود تأییدی‌ست بر این سخن. در این نوشتار به معرفی بهترین موزه‌های توکیو خواهم پرداخت، بازدید از این موزه‌ها می‌تواند سفر شما به این شهر زیبا را غنی‌تر و بهتر کند، پیشنهاد می‌کنم اگر قصد سفر به توکیو را دارید حتماً این نوشتار را پایان دنبال کنید.

تور ژاپن

معرفی بهترین موزه‌های شهر توکیو

همان‌طور که اشاره کردم توکیو بیش از 260 موزه با موضوعات مختلفی مانند تاریخ توکیو، هنرهای سنتی ژاپن، هنرهای مدرن، مراکز فرهنگی، تاریخ سایر کشورها از جمله ایران و بسیاری موارد دیگر دارد. تنوع موضوع موزه‌های شهر توکیو و تعداد آن‌ها آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان در یک نوشتار به تمامی آن‌ها پرداخت و من در ادامه سعی می‌کنم با معرفی بهترین موزه‌های توکیو در حوزه‌های مختلف، ضمن آشناکردن شما با این موزه‌ها، زمینه را برای جست‌وجوی بیش‌تر درباره‌ی موزه‌هایی با موضوع مورد علاقه‌تان در این شهر فراهم آورم.

1- موزه‌ی teamLab Borderless

بهترین موزه‌های توکیواین موزه در واقع یک پارک آموزشی‌ست که با هدف پرورش خلاقیت بازدیدکنندگان، برای طرح مسائل جدید و یافتن پاسخ‌های تازه برای مسائلی که پیش‌تر برای آن‌ها راه‌حل‌هایی ارائه شده است ساخته شده. مؤسسان این پارک بر این باور اند که خلاقیت انسان‌ها به‌تدریج بر اثر عوامل مختلفی مانند ترس از اشتباه‌کردن و گمان این‌که پاسخی که برای یک مسئله به ما داده می‌شود درست‌ترین و قطعی‌ترین پاسخ ممکن است، به‌تدریج خاموش می‌شود و به همین خاطر در این پارک از سرگرمی‌های مختلف برای رشد دوباره‌ی خلاقیت مراجعان و کمک به کار گروهی برای حل مسائل گوناگون استفاده کرده‌اند.

آن‌چه در یک بازدید از این موزه می‌بینید و تجربه می‌کنید همانی نخواهد بود که درصورت مراجعه‌ی بعدی با آن روبرو خواهید شد. محتوای برنامه‌های مختلف این پارک آموزشی همواره در حال تغییر است و این خود یکی از زیبایی‌های آن است. اگر دوست‌دار هنر، علم، تاریخ، بازی‌های هیجان‌انگیز و البته درگیرشدن با چالش‌های مختلف برای حل مسائل جدید هستید، اصلاً بازدید از این پارک آموزشی را در سفرتان به توکیو از دست ندهید. پارک آموزشی teamLab Borderless در روزهای میانی هفته بین ساعات 10 صبح تا 7 عصر و در روزهای تعطیل پایان هفته و سایر تعطیلات از ساعت 10 صبح تا 9 شب باز است.

آدرس موزه‌ی teamLab Borderless:

Odaiba Palette Town 2F, 1-3-8 Aomi, Koto-ku, Tokyo, Japan

2- موزه‌ی سامورایی (Samurai Museum)

بهترین موزه‌های توکیودر موزه‌ی سامورایی می‌توانید با یکی از جذاب‌ترین بخش‌های تاریخ ژاپن یعنی سامورایی‌ها و هر آن‌چه که به آن‌ها مربوط می‌شود، مثل اسلحه‌ها، زره‌ها، نقاشی‌ها و مجسمه‌ها آشنا شوید. مؤسسان و اداره‌کنندگان این موزه بر این باور اند که «روح سامورایی» یکی از تأثیرگذارترین مفاهیم بر فرهنگ جامعه‌ی ژاپن است و به همین خاطر می‌خواهند این مفهوم و همچنین آرمان اصلی سامورایی، که رجحان شرافت بر جان آدمی‌ست، را به بازدیدکنندگان بیاموزانند. در بازدید از این موزه گذشته از دیدن اشیاء مختلف می‌توانید به‌صورت زنده مبارزه‌ی اساتید ژاپنی با شیوه‌ی سامورایی‌ها را ببینید، گوش به اجرای زنده‌ی موسیقی‌های مربوط به این جنگ‌جویان بسپارید و از نزدیک نظاره‌گر هنر هنرمندانی باشید که به ترسیم نقاشی‌های سنتی ژاپن مشغول هستند.

بازدید از این موزه باید حتماً با همراهی پرسنلی که کار راهنمایی و همراهی بازدیدکنندگان و دادن اطلاعات لازم درباره‌ی قسمت‌های مختلف موزه را به مراجعان دارند انجام شود و شما نمی‌توانید به‌تنهایی در آن گشت بزنید. گذشته از دیدن قسمت‌های مختلف تاریخی موزه می‌توانید سری هم به فروشگاهی که در آن سوغاتی‌هایی مربوط به سامورایی‌‌ها عرضه می‌شوند بزنید و برای خود و آشنایان‌تان یادگیری و سوغاتی‌ بخرید.

آدرس موزه‌ی سامورایی (Samurai Museum):

Eiwa Dairoku Bldg 1F, Kabukicho, Shinjuku 160-0021 Tokyo Prefecture 2-25-6

3- موزه‌ی ملی توکیو (Tokyo National Museum)

موزه‌ی ملی توکیوموزه‌ی ملی توکیو که به‌اختصار TNM نامیده می‌شود، قدیمی‌ترین موزه‌ی ژاپن است و شامل حدود 170.000 آیتم دائمی از 89 ملت و حدود 644 فرهنگ مختلف و تعداد زیادی اجرا و نمایشگاه موقتی‌ست. این موزه مالک بیش از 600 اثر هنری برجسته در رشته‌های مختلفی مانند نقاشی، خطاطی، مجسمه‌سازی و دکوراسیون است. موزه‌ی ملی توکیو از 6 قسمت اصلی تشکیل شده، ساختمان هونکان (Honkan) یا ساختمان اصلی، محل نمایش آثار هنری ژاپن است و ساختمان تویکان (Toyokan) به نمایش آثار هنری شرقی اختصاص داده شده. در طبقه‌ی دوم ساختمان Heiseikan گالری‌های موقتی و در طبقه‌ی اول آن هم گالری‌ای برای نمایش آثار باستانی ژاپنی قرار دارند و گالری Horyuji نیز محل نمایش گنجینه‌ی معبد Horyuji است.

همان‌طور که می‌بینید موزه‌ی ملی ژاپن هم از نظر مساحت و هم از نظر تعداد آیتم‌ها بسیار وسیع است و دیدن تمامی قسمت‌های آن در یک روز واقعاً دشوار است. پیشنهاد می‌کنم پیش از رفتن به موزه با استفاده از نقشه‌ی آن ساختمان‌هایی که شامل موضوعات مورد علاقه‌ی شما هستند را پیدا کنید تا بدین‌ترتیب هنگام مراجعه به موزه مجبور به صرف زمان برای پیداکردن قسمت‌هایی که قصد دیدن‌شان را دارید نشوید. یکی از ویژگی‌های موزه‌ی ملی ژاپن این است که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت آن، از موزه‌ی الکترونیک که شامل بخش زیادی از مجموعه‌ی موزه است دیدن کنند. با بازدید از موزه‌ی الکترونیکِ موزه‌ی ملی ژاپن پیش از سفر می‌توانید برنامه‌ریزی بهتر و مؤثرتری برای بازدید حضوری از موزه داشته باشید.

در موزه‌ی ملی ژاپن تعدادی رستوران نیز مشغول به کارند و در مراجعه‌ی خود به این موزه نیازی به خروج از محوطه برای خوردن غذا ندارید.

آدرس موزه‌ی ملی ژاپن:

13-9 Uenokōen, Taito City, Tōkyō-to 110-8712, Japan

4- موزه‌ی جیبلی (The Ghibli)

این موزه به هنر انیمیشن اختصاص داده شده و فضای آن به‌صورتی‌ست که بیش‌تر مناسب کودکان است. در این موزه کارهای استودیوی جیبلی (Studio Ghibli) که یکی از استودیوهای بزرگ تولید انیمیشن است و پروژه‌هایی مانند «شهر اشباح»، «همسایه‌ی من و توتورو» و «شاهزاده مونونوکه» را اجرا کرده به نمایش درآمده‌اند.

در این موزه گذشته از انیمیشن به هنرهای زیبا و نقش تکنولوژی در هنر نیز پرداخته شده است و با بازدید از آن می‌توانید از نزدیک با تکنیک‌های مختلف ساخت انیمیشن و روال کار آن آشنا شوید. این موزه همچنین شامل قسمت‌های دیگری مانند باغ‌بام، سالن تئاتر، کتاب‌فروشی و کافه هم هست. توجه داشته باشید که پیش از رفتن به این موزه باید حتماً به‌صورت آنلاین بلیط تهیه کنید، چرا که هیچ بلیطی در ورودی موزه عرضه نمی‌شود و بدون بلیط هم امکان ورود به موزه را نخواهید داشت.

آدرس موزه‌ی جیبلی (The Ghibli):

1-chōme-1-83 Shimorenjaku, Mitaka, Tōkyō-to 181-0013, Japan

5- موزه‌ی بانکامورا (Bunkamura)

در موزه‌ی بانکامورا می‌توانید آیتم‌های متعددی که به هنرهای نمایشی و موسیقی ارتباط دارند را پیدا کنید. در این موزه گذشته از نمایش آیتم‌های هنری، بخش‌هایی به اجرای برنامه‌های مختلف هنری، مثل تئاتر، موسیقی و سینما اختصاص داده شد‌ه‌اند و گذشته از این مجموعه شامل چند رستوران، کافه و فروشگاه عرضه‌ی محصولات فرهنگی هم هست. موزه‌ی بانکامورا یکی از پربازدیدترین موزه‌های ژاپن است و در سال 2 میلیون و 800 هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.

آدرس موزه‌ی Bunkamura:

2-24-1 Dogenzaka, Shibuya-ku

6- موزه‌ی Yayoi Kusama

 Yayoi Kusama Museum موزه‌ی Yayoi Kusama به نمایش آثار هنری Yayoi Kusama یکی از نقاشان معاصر ژاپنی اختصاص دارد. این هنرمند که تأثیر قابل توجهی بر هنر، به‌ویژه نقاشی، در ژاپن داشته در سال 1929 متولد شده و اکنون 91 ساله است. این هنرمند و اداره‌کنندگان آثار او هدف از تأسیس این مجموعه را گسترش صلح و عشق در جهان دانسته‌اند و تلاش دارند گذشته از این پیام‌ها، مراجعان را بیش‌تر با هنر معاصر آشنا کنند. برای بازدید از این موزه باید از قبل به‌صورت آنلاین بلیط رزرو کنید.

آدرس موزه‌ی Yayoi Kusama:

107 Bentenchō, Shinjuku City, Tōkyō-to 162-0851, Japan

7- موزه‌ی هنری موری (Mori Art)

بهترین موزه‌های توکیوموزه‌ی هنری موری مکانی برای نمایش هنر مدرن هنرمندانی از ژاپن و سایر کشورهای دنیاست و می‌توان آن را به‌نوعی یک پارک هنری دانست، چرا که آثار و برنامه‌هایی که در آن نمایش داده می‌شوند آیتم‌هایی ثابت نیستند، بلکه همواره در حال تغییر اند. مؤسسان این موزه هدف از احداث آن را آشنایی تمامی مردم جهان – با هر فرهنگ و زبانی – با هنر و همچنین کمک به هنرمندان جهانی، به‌ویژه هنرمندان آسیایی، برای رشد و پرورش هنر خود اظهار کرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های موزه‌ی هنری موری این است که موزه در تمامی ایام سال و همچنین شب‌ها تا دیر وقت باز است و این می‌تواند فرصتی عالی برای شما فراهم آورد، چرا که با بهره‌گیری از آن می‌توانید با موکول‌کردن بازدید از این موزه به ساعاتی که سایر دیدنی‌های توکیو تعطیل‌اند از زمان محدود خود در سفر استفاده‌ی بیش‌تری داشته باشید. یکی از دیگر ویژگی‌های موزه‌ی موری این است که موزه در طبقه‌ی 53 از ساختمان موری، که یکی از بلندترین ساختمان‌های توکیوست، قرار دارد و در بازدید از آن چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر توکیو را پیش چشمان خود خواهید داشت.

در بازدید از این موزه می‌توانید از سایر قسمت‌های ساختمان موری، از جمله فروشگاه محصولات هنری، رستوران و کافه هم استفاده کنید. خلاصه آن که موزه‌ی Mori Art یکی از بهترین موزه‌های هنرهای مدرن در تمامی جهان است و پیشنهاد می‌کنم اگر حتی اندک علاقه‌ای به هنر دارید بازدید از آن را در سفرتان به توکیو از دست ندهید؛ این موزه آن‌قدر جذاب، هیجان‌انگیز و زیباست که می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول خود سازد.

آدرس موزه‌ی Mori Art:

6-10-1 Roppongi Hills Mori Tower 53F, Roppongi, Minato 106-6150 Tokyo PrefectureMap

8- موزه‌ی هنرهای عکاسی توکیو (Tokyo Photographic Art Museum)

این موزه – به عنوان یکی دیگر از بهترین موزه‌های توکیو – بیش‌تر به هنر عکاسی اختصاص داده شده و در بازدید از آن می‌توانید مجموعه‌ای بسیار گسترده از تصاویر ضبط‌شده توسط هنرمندان از نقاط مختلف جهان در موضوعات مختلف را ببیند. در این موزه می‌توانید عکس‌هایی را ببینید که تاریخ ژاپن را در قالب تصویر روایت می‌کنند و بدین‌ترتیب بیش‌تر با تاریخ این سرزمین کهن آشنا شوید. در موزه‌ی هنرهای عکاسی توکیو همچنین با ابزارها و فنون عکاسی از دیرباز تا امروز آشنا می‌شوید و حتی می‌توانید در ورک‌شاپ‌های مختلفی که در این موزه برای آموزش عکاسی، مرمت عکس‌ها، نگهداری از عکس‌ها و مانند آن‌ها برگزار می‌شوند هم شرکت کنید.

آدرس موزه‌ی Tokyo Photographic Art Museum:

-13153-0062 1-13-3 Mita, Meguro-ku, Tokyo

9- موزه‌ی ادو (Edo Museum)

بهترین موزه‌های توکیواین موزه یکی از موزه‌های تاریخی توکیو است و در آن زندگی مردم ژاپن در دوره‌ی ادو از طریق ماکت‌های شبیه‌سازی‌شده، نقاشی‌ها، اسناد و مواردی از این دست به بازدیدکنندگان معرفی می‌شود. در این موزه گذشته از این‌که می‌توانید با فرهنگ، اقتصاد، هنر و در مجموع زندگی مردم ژاپن در دوران ادو آشنا شوید فرصت گرفتن عکس‌هایی جالب و ماندنی در کنار ماکت‌هایی که زندگی مردم آن دوره را نشان می‌دهند خواهید داشت.

آدرس موزه‌ی Edo:

1-chōme-3-28 Shirakawa, Koto City, Tōkyō-to 135-0021, Japan

10- موزه‌ی کایت (Kite Museum)

کایت یا بادبادک جایگاه خاصی در فرهنگ ژاپنی دارد و در این فرهنگ به بادبادک تنها به چشم یک اسباب‌بازی نگاه نمی‌شود. ژاپنی‌ها از بادبادک‌ها، که اشکال مختلف و نام‌های متفاوتی دارند، برای انتقال مفاهیمی مانند قدرت، انرژی، جنگ، سلامتی و موارد این‌چنینی استفاده می‌کنند. اهمیت بادبادک‌ها برای مردم ژاپن باعث شده تا نقاشی روی بادبادک‌ها نیز اهمیت خاصی پیدا کند و نقاشی ژاپنی به‌واسطه‌ی آن غنی‌تر شود. بادبادک‌هایی که در موزه‌ی کایت توکیو خواهید دید اشکال بسیار متنوعی مانند ماهی، پرچم و فانوس دارند و روی آن‌ها تصاویر مختلفی نقاشی شده است و با بازدید از آن‌ها بیش‌تر با تاریخ و فرهنگ ژاپن آشنا می‌شوید.

آدرس موزه‌ی کایت (Kite Museum):

1-chōme-3-28 Shirakawa, Koto City, Tōkyō-to 135-0021, Japan

سخن پایانی

در این نوشتار نگاهی به بهترین موزه‌های توکیو داشتیم اما همان‌طور که گفتم توکیو موزه‌های بسیاری دارد و آن‌چه در این نوشتار آمد فهرست کوتاهی از آن‌ها بود. موزه‌ی هنرهای ژاپنی، موزه‌ی هنرهای معاصر هارا، موزه‌ی ملی هنر غرب، موزه‌ی هنری سانتوری، موزه‌ی ملی طبیعت و تاریخ، موزه‌ی مترو و بسیاری موارد دیگر موزه‌های پربازدید و خوبی هستند که به آن‌ها نپرداختیم. اگر شما تجربه‌ی سفر به توکیو و بازدید از موزه‌های این شهر را دارید حتماً آن را با ما و دیگران مخاطبان هم در میان بگذارید.

تور ژاپن

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن