جاذبه‌های گردشگری

6 تا از بهترین پارک‌های ملی کانادا | سبزِ سبز

کانادا جدا از آن که کشوری پیشرفته است و جاذبه‌های گردشگری شهری زیادی دارد، طبیعتی عالی هم دارد و از این رو خیلی از جاذبه‌های گردشگری کانادا در واقع جاذبه‌های گردشگری طبیعی هستند. در میان جاذبه‌های گردشگری طبیعی کانادا پارک‌های ملی نقشی اساسی دارند. چندین پارک ملی بزرگ و دل‌نواز در کانادا هستند که هر یک چندین کیلومتر مربع مساحت دارند و خیلی از عناصر طبیعی از جمله درخت، دریاچه، آبشار، کوه و رودخانه در آن‌ها وجود دارند. هر سالانه چندین میلیون نفر از این پارک‌های ملی بازدید می‌کنند و از تفریحاتی که درون آن‌ها می‌توان انجام داد لذت می‌برند. این نوشتار از مجله‌ی گردشگری اسکای‌لاین‌ویزا به پارک‌های ملی کانادا اختصاص دارد. 6 تا از بهترین پارک‌های ملی کانادا در ادامه معرفی خواهند شد.

بهترین پارک‌های ملی کانادا

1- پارک ملی بنف در آلبرتا

بهترین پارک‌های ملی کانادابه‌راستی که پارک ملی بنف بهترین پارک ملی کانادا است. گردشگران زیادی در طی سال به سمت این منطقه از کانادا می‌روند و مشغول لذت‌بردن از تفریحاتی که در این پارک ملی قابل انجام هستند می‌شوند.

 جالب آن که شواهد باستان‌شناسی نشان از آن دارند که فعالیت انسان در منطقه‌ی بنف به حدود ۱۰ هزار سال پیش بازمی‌گردد. قبل از آن که اروپایی‌ها به آن منطقه بروند، مردمان بومی از جمله قبایل Stoney، Kootenay، Kainai، Siksika و … در آن‌جا زندگی می‌کرده‌اند. همچنین پارک ملی بنف در کشاکش و تنش‌های میان عقاید دو گروه شکل گرفته. یک گروه که عقیده داشته‌اند باید از منابع طبیعی حفاظت کرد، به همان شکلی که هستند، و گروهی دیگر که اعتقادشان این بوده که باید از منابع طبیعی بهره‌برداری کرد.

پارک ملی بنف در سال 1885 تأسیس شد و بنابراین یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی کانادا است. در سال‌های اولیه از پارک بنف به عنوان محلی برای ورزشکاران و گردشگران استفاده می‌شد. در همان سال‌ها این پارک با ورود گردشگران ثروتمند آمریکایی و اروپایی وضعیت خوبی پیدا کرد و رفته‌رفته راه برای افزایش شهرت و محبوبیت این پارک در میان عامه‌ی مردم هم باز شد. تا سال ۱۹۱۱ این پارک از سمت شهر کلگری به‌واسطه‌ی خودرو قابل دسترسی بود، اما ۵ سال بعد در سال ۱۹۱۶ امکان دسترسی به پارک از طریق اتوبوس هم فراهم شد. ۴ سال بعد در سال ۱۹۲۰ اوضاع طوری شد که حتی از طریق جاده هم می‌شد به دریاچه‌ی اصلی پارک ملی بنف یعنی دریاچه‌ی لوییز دسترسی پیدا کرد. ۳ سال بعد، جاده‌ای مستقیم از بریتیش کلمبیا به سمت بنف طراحی و ساخته شد.

پارک ملی بنفاین پارک وسیع در میان کوه‌های راکی در قسمت غربی یکی از بهترین استان‌های کانادا یعنی استان آلبرتا قرار دارد. در واقع به طور دقیق این پارک ملی بزرگ در جایی واقع است که آلبرتا و استان بریتیش کلمبیا به هم متصل می‌شوند.

به پارک ملی بنف – به عنوان یکی از بهترین پارک‌های ملی کانادا – که سفر کنید این فرصت را دارید که همانطور که در بالا هم اشاره شد مشغول لذت‌بردن از کلی تفریح شوید. به عنوان مثال، دریاچه‌های زیادی در این پارک ملی وجود دارند که پیاده‌روی در اطراف آن‌ها از رایج‌ترین کارهایی است که ماجراجویان در این پارک ملی انجام می‌دهند. مشهورترینِ این دریاچه‌ها هم دریاچه‌ای با نام دریاچه‌ی لوییز [Louise Lake] است. یک دریاچه‌ی عالی دیگر با نام دریاچه‌ی Minnewanka در پارک ملی بنف وجود دارد که در اطراف آن افزون بر آن که می‌توان به پیاده‌روی پرداخت، این امکان فراهم است که از دوچرخه‌سواری هم لذت برد. دوچرخه‌سواری در اطراف دریاچه‌ای دل‌انگیز و به همراه چشم‌اندازی فوق‌العاده از کلیت پارک ملی بنف بدون شک از بهترین تفریحاتی است که هر انسان می‌تواند تجربه کند.

دریاچه Minnewanka
نمایی از دریاچه‌ی Minnewanka در پارک ملی بنف

دریاچه‌ی Peyto یکی دیگر از دریاچه‌های زیبای پارک ملی بنف است. این دریاچه بسیار زیباست و از بهترین گزینه‌های این پارک ملی برای عکاسی به شمار می‌رود. بسیار اند کسانی که تصویر دریاچه‌ی Peyto را دیده‌اند و باور نکرده‌اند که رنگِ آبی این دریاچه طبیعی باشد و بر این گمان رفته‌اند که این رنگ زاده‌ی ادیت‌هایی ست که توسط فتوشاپ بر روی تصویر آفریده شده‌اند. اما رنگ آبی فوق‌العاده‌ی این دریاچه کاملاً طبیعی است، کافی ست به پارک ملی بنف بروید و از ارتفاع به تماشای این دریاچه‌ی زیبا مشغول شوید.

دریاچه‌ی Peyto
نمایی زیبا از دریاچه‌ی Peyto

در این پارک ملی که بدون شک یکی از بهترین پارک‌های ملی کانادا است حیات وحش هم برقرار است و حیوانات زیادی در آن زندگی می‌کنند. در برخی مکان‌ها می‌توان به تماشای حیوانات نشست، ولی نباید فاصله را با آن‌ها کم کرد چراکه برخی از حیواناتی که در این پارک زندگی می‌کنند – از جمله خرس – وحشی هستند و ممکن است خطراتی برای انسان در پی داشته باشند.

در ضمن در ماه‌های سرد سال در برخی از مکان‌های پارک ملی بنف، به خصوص در اطراف دریاچه‌ی لوویز، می‌توان به اسکی‌سواری مشغول شد و لذتی جانانه از آن برد. جالب آن که پیست اسکی اطراف این دریاچه فقط برای آماتورها نیست بلکه حرفه‌ای‌ها هم می‌توانند از این پیست اسکی بهره ببرند.

در نزدیکی این پارک ملی، یک شهرک هم وجود دارد که چندین رستوران و فروشگاه در آن فعالیت می‌کنند. شاید بد نباشد پس از گردش‌تان در پارک ملی بنف سری هم به این شهر بزنید. گفتنی است که این شهر با نام «شهر بنف» شناخته می‌شود.

در کل پارک ملی بنف از بهترین پارک‌های ملی کانادا است و حتی اگر یک هفته را در آن سر کنید باز هم تفریحاتی وجود دارند که انجام نداده باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پارک ملی بنف، می‌توانید از مقاله‌ای قبلاً در مورد این پارک ملی نگاشته‌ایم و منتشر کرده‌ایم استفاده کنید: گشتی در پارک ملی بنف.

2- پارک ملی یوهو

بهترین پارک‌های ملی کانادا
نمایی از دریاچه‌ی اوهارا

یوهو یکی دیگر از بهترین پارک‌های ملی کانادا است. این پارک ملی در کوه‌های راکی در مرز آمریکا و جنوب شرقی استان بریتیش کلمبیا واقع شده. گفته می‌شود نام این پارک، یعنی Yoho، نامی است که برگرفته از ترس و حیرت است و اتفاقاً این ترس و حیرت کاملاً برازنده‌ی این پارک ملی است. پارک ملی یوهو بسیار زیباست و طبیعی‌ بسیار دل‌انگیز دارد. عناصر طبیعی زیادی هم در این پارک هستند از جمله سنگ‌های غول پیکر، درخت، دریاچه، رودخانه و آبشار.

پارک ملی یوهو – به عنوان یکی از بهترین پارک‌های ملی کانادا –  ۱۳۱۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و از پارک ملی بنف که در بالا به آن اشاره کردیم کوچک‌تر است. ضمناً این پارک بیش از 35 سال پیش عضو میراث جهانی یونسکو شده است.

همچون پارک ملی بنف، در پارک ملی یوهو چند دریاچه‌ی زیبا و معروف وجود دارند. تعداد دریاچه‌های این پارک ملی به طور دقیق 61 مورد است! دریاچه‌ی امرالد از همه‌شان مشهور است. امرالد در زبان انگلیسی یعنی زمردی و بنابراین نام این دریاچه یعنی دریاچه‌ی زمردی. این ماجرا به این علت است که این دریاچه ظاهری به رنگ زمرد دارد و گفته می‌شود رنگ زمرد آن هم به سبب ذرا ریز یخچال‌هایی است که روی آب این دریاچه به صورت معلق وجود دارند.

دریاچه امرالد
نمایی زیبا از دریاچه امرالد

امرالد ظاهر بسیار زیبایی دارد و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای عکاسی باشد. نکته‌ی مثبتی که در ارتباط با این دریاچه وجود دارد این است که در اطراف آن مسیرهایی برای پیاده‌روی وجود دارند و بنابراین کسانی که به قصد پیاده‌روی وارد پارک یوهو کانادا می‌شوند یکی از مقاصدشان همین دریاچه‌ی امرالد است.

دریاچه‌ی اوهارا هم از دیگر دریاچه‌های مشهور و محبوب این پارک ملی است. در اطراف این دریاچه‌ی فیروزه‌ای هم امکان دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی وجود دارد. چند کلبه هم در اطراف این دریاچه وجود دارند که در نزدیکی آن‌ها می‌توان کمپینگ برگزار کرد.

چند آبشار هم در این پارک ملی هستند و از فضای جنگلی هم می‌توان بهره برد. خلاصه آن که یوهو از بهترین پارک‌های ملی کانادا است و بدون شک اگر قصد سفر توریستی به کانادا را داشته باشید باید برای لذت‌بردن بیشتر از سفر سری هم به پارک ملی یوهو در استان بریتش کلمبیا بزنید.

3- پارک ملی کیپ برتون در نووا اسکوتیا

بهترین پارک‌های ملی کاناداپارک ملی کیپ برتون یکی دیگر از بهترین پارک‌های ملی کانادا است. این پارک ملی با مناظر بسیار زیبا و دل‎انگیز در استان نووا اسکوتیا قرار دارد. 26 مسیر پیاده‌روی متنوع در دل طبیعت زیبای این پارک ملی وجود دارند و به همین دلیل است که این منطقه از کشور کانادا یکی از محبوب‌ترین منطقه‌ها برای کانادایی‌ها و غیرکانادایی‌هایی است که به قدم‌زدن و پیاده‌روی مهیج علاقه دارند.

در ضمن در این پارک ملی هم حیواناتی از جمله گوزن زندگی می‌کنند و می‌توانید در برخی مناطق آن‌ها را ببینید.

4- پارک ملی گروس مورن در نیوفاندلند

بهترین پارک‌های ملی کانادا گروس مورن را می‌توان معروف‌ترین پارک ملی کانادا دانست. خیلی از کسانی که هیچ نامی از پارک‌های ملی کانادا نشنیده‌اند، نام گروس مورن به طور اتفاقی به گوش‌شان خورده است. این پارک ملی بسیار زیباست و چند سالی است که در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو درآمده است.

گروس مورن 1805 کیلومتر مربع مساحت دارد و در قسمت غربی جزیره‌ی نیوفاندلند واقع شده. این پارک ملی از بهترین مناطق کشور کانادا برای لذت‌بردن از طبیعی ناب است. از آرزوهای خود من این است که بتوانم یک ماه را در جای‌جای این پارک ملی به سر کنم. هم دریاچه دارد، هم درخت، هم غار، هم آبشار، هم سنگ‌های غول‌پیکر، هم مسیرهای پیاده‌روی عالی و هم کلی عنصر طبیعی دیگر.

Western Brook Pond Fjord یکی از بهترین نقاط این پارک ملی است، جایی است که هم امکان قایق‌سواری برای رسیدن به آن و در آن فراهم است و هم امکان کوهنوردی.

در کل در گروس مورن می‌توانید در دل طبیعتی ناب به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بپردازید، می‌توانید از کوه بالا بروید و از مسیر لذت ببرید، می‌توانید به عکاسی از دریاچه‌های خوش‌رنگ مشغول شوید و می‌توانید در دل جنگل کمپینگ بزنید. همه‌ی این‌ها لذاتی ناب و فراموش‌نشدنی را برای‌تان به همراه خواهند داشت.

5- پارک ملی جزیره‌ی پرنس ادوارد [PEI]

پارک ملی PEI کاناداجزیره‌ی پرنس ادوارد یکی از استان‌های کانادا است و اتفاقاً از زیباترین‌شان است. این جزیره یک پارک ملی بزرگ در خود دارد که با همین نام شناخته می‌شود. در این پارک ملی می‌توان از تفریحات ساحلی هم بهره برد، چرا که یک قسمت آن به قسمت انتهایی جزیره ختم می‌شود. اتفاقاً خط ساحلی این پارک هم بسیار زیبا و دل‌نشین است. در این پارک ملی برخلاف سایر پارک‌های ملی کانادا امکان شنا کردن در اقیانوس هم فراهم است.

نکته‌ی دیگری که در مورد این پارک ملی وجود دارد و به نوعی وجه تمایزی دیگر برای آن محسوب می‌شود این است که سایر پارک‌های ملی کانادا عمدتاً مسیرهای پیاده‌روی‌شان آسان نیست و بنابراین گزینه‌هایی مناسب برای خانواده و کودکان نیستند، اما مسیرهای پیاده‌روی این پارک ملی همه آسان اند و دشواری خاصی در پی ندارند و بنابراین کودکان و خردسالان هم می‌توانند به سادگی از پیاده‌روی در مسیرهای پیاده‌رویِ این پارک ملی لذت ببرند.

6- پارک ملی جاسپر در آلبرتا

پارک ملی جاسپرجاسپر در نزدیکی یوهو و بنف قرار دارد و در واقع در منطقه‌ای است که کوه‌های راکی خودنمایی می‌کنند. همین منطقه است که توجه یونسکو را هم به خود جلب کرده چراکه چند تا از عناصر آن منطقه در زمره‌ی فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند.

جاسپر یکی از بهترین پارک‌های ملی کانادا است و همواره نام‌اش در کنار یوهو و بنف به عنوان سه‌گانه‌ی برتر مناطق طبیعی کانادا قرار داده می‌شود.در این پارک هم می‌توانید در ماه‌های سرد سال تفریح کنید و هم در ماه‌های گرم سال. بیش از 30 مسیر پیاده‌روی عالی در جاسپر وجود دارند و حتی امکان دوچرخه‌سواری کوهستانی هم فراهم است.

سخن آخر

با هم در این نوشتار نگاهی به بهترین پارک‌های ملی کانادا داشتیم. بدون شک سفر توریستی به کانادا اگر همراه با گشت و گذار و گردش در این پارک‌های ملی نباشد، سفری کامل نخواهد بود.

امکان پیاده‌روی در دل طبیعتی ناب، امکان کوه‌نوردی در زیباترین مکان‌های طبیعی جهان، امکان شنا، امکان عکاسی از زیباترین دریاچه‌های جهان، فرصت دوچرخه‌سواری در اطراف دریاچه‌های فیروزه‌ای، فرصت کمپینگ در دل جنگل، فرصت ماجراجویی در غارها و مناطق طبیعی بکر و امکان کلی تفریح دیگر در این پارک‌های طبیعی بزرگ وجود دارد.

در آخر آن که برای سفر به کانادا می‌توانید روی خدمات آژانس گردشگری ساحل شنی حساب کنید. انواع ویزای کانادا – خصوصاً ویزای توریستی – را می‌توانید از ما بخواهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ویزای کانادا می‌توانید از طریق شماره‌تلفن 02157938 با کارشناسان ویزای کانادای آژانس گردشگری ساحل شنی ارتباط برقرار کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن