ایرانجاذبه‌های گردشگری

10 تا از زیباترین جاذبه‌های گردشگری اهواز

اگر بخواهیم فهرستی از شهرهایی که دارای بیشترین جاذبه‌های گردشگری در ایران هستند تهیه کنیم بی‌تردید اهواز در آن رتبه‌ی بالایی خواهد داشت. این شهر پر است از جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی، فرهنگی و تفریحی و کمتر مسافری‌ست که به این شهر سفر کرده باشد و خاطره‌ی خوشی از آن در ذهن نداشته باشد. در این نوشتار قصد داریم نگاهی به مهم‌ترین و پرطرف‌دارترین جاذبه‌های گردشگری اهواز داشته باشیم.

خرید تلفنی بلیط هواپیما اهواز

جاذبه‌های گردشگری اهواز

کسب اطلاعات کافی درباره‌ی مقصد، پیش از هر سفر تفریحی نقش بسیار زیادی در تجربه‌ی سفری لذت‌بخش و راحت دارد. کم نیستند افرادی که بدون اطلاعات و تصویری روشن از مقصد عازم سفر می‌شوند و پس از رسیدن به آن‌جا تازه به این فکر می‌افتند که چه کنند، از کجا دیدن کنند و اوقات خود را در طول سفر چگونه سپری کنند. به‌همین‌خاطر پیشنهاد می‌کنیم پیش از رفتن به این شهر سعی کنید اطلاعاتی کافی در ارتباط با جاذبه‌های گردشگری اهواز و همچنین سایر نکات لازم برای سفر به این شهر به‌دست آورید و با داشتن برنامه‌ریزی دقیق سفری بهتر و لذت‌بخش‌تر را تجربه کنید.

رود کارون، پل سفید و آثار به‌جامانده از دوران جنگ هشت‌ساله‌ی ایران و عراق اولین چیزهایی هستند که با شنیدن اسم جاذبه‌های گردشگری اهواز به ذهن‌مان می‌آیند، اما این شهر دیدنی‌های متعدد دیگری هم دارد که شاید حتی نام بعضی از آن‌ها را هم نشنیده باشید، اگر می‌خواهید بیشتر با جاذبه‌های گردشگری اهواز آشنا شوید با ما تا پایان همراه باشید؛ فهرست زیر شامل بعضی از مهم‌ترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری اهواز است.

1- رود کارون

جاذبه‌های گردشگری اهوازهمان‌گونه که اشاره کردیم نام شهر اهواز خواه‌ناخواه نام رود کارون را به ذهن‌مان متبادر می‌کند، رودی که همیشه شنیده‌ایم پرآب‌ترین رود ایران و تنها رود قابل کشتی‌رانی در کشور است. البته اگرچه اکنون کارون به‌سبب رفتارهای نادرست انسان با طبیعت، مانند بسیاری از دیگر رودخانه‌های دنیا، در وضعیت خوبی قرار ندارد، همچنان پابرجاست و از همان ابتدای ورود به اهواز نگاه تحسین‌گر گردشگران از شکوه و زیبایی‌اش را به خود خیره می‌کند. یکی از بهترین نقاط برای تماشای رود کارون و سپری‌کردن اوقاتی خوش در آن پل سفید و پل طبیعت اهواز است که در ادامه با آن‌ها هم آشنا خواهیم شد.

2- پل سفید

در بسیاری از تصاویری که به قصد معرفی شهر اهواز استفاده می‌شوند، پل بزرگی را می‌بینیم که روی رودخانه‌ای بزرگ قرار دارد و دو سوی آن را به هم متصل می‌کند. این پل زیبا که می‌توان آن را نماد شهر اهواز به‌شمار آورد پل سفید است که به نام‌های دیگری مثل پل هلالی یا پل هم شناخته می‌شود و حدود هشتاد سال از احداثش می‌گذرد و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران هم به‌ثبت رسیده. طول پل سفید حدود 500 متر است و درحال‌حاضر به‌عنوان مسیری یک‌طرفه برای اتصال بخش شرقی و غربی شهر اهواز به هم استفاده می‌شود. پل سفید به‌عنوان پل اول اهواز شناخته می‌شود و علاوه بر آن هفت پل دیگر هم در شهر وجود دارند.

3- آبشار مصنوعی اهواز

جاذبه‌های گردشگری اهوازهمان‌طور که اشاره کردیم اهواز علاوه بر پل سفید پل‌های دیگری هم دارد. یکی از این پل‌ها پل هفتم نامیده شده و از این نظر با دیگر پل‌ها تفاوت دارد که در دو سوی آن آبشاری مصنوعی ساخته شده که به‌عنوان طویل‌ترین آبشار مصنوعی در خاورمیانه شناخته می‌شود.

تماشای فواره‌های آب که از دو سوی پل به سمت رودخانه کشیده شده‌اند و با نورپردازی زیبا صحنه‌ای بسیار زیبا را شکل داده‌اند می‌تواند دست‌کم ساعاتی از یکی از شب‌های اقامت شما در اهواز را بسیار خاطره‌انگیز و به‌یادماندنی کند.

4- بازار فلافل اهواز

اگرچه فلافل آبادان نسبت به فلافل دیگر شهرهای جنوبی ایران شهرت بیشتری دارد، فلافل اهواز هم آن‌قدر پرطرف‌دار است که یک بازار مخصوص برای عرضه‌ی انواع آن ساخته شده. بازار فلافل یکی از جاذبه‌های گردشگری اهواز است و کمتر مسافری هست که به اهواز برود و سری به این بازار نزند. این بازار در خیابان انوشه در لشکرآباد اهواز واقع شده و در آن تعداد زیادی غرفه و مغازه به فروش انواع ساندویچ فلافل مشغول هستند و البته در کنار فلافل خوراکی‌های دیگری مثل سمبوسه و انواع شیرینی‌های محلی را هم عرضه می‌کنند.

با توجه به شلوغی این بازار اگر می‌خواهید با انبوه جمعیت مواجه نشوید، بهتر زمانی را برای رفتن به آن انتخاب کنید که احتمال می‌دهید در آن زمان بازار خلوت‌تر است، مثلاً عصرها کمی پیش از خنک‌شدن هوا.

5- پل طبیعت اهواز

پل طبیعت اهوازپل طبیعت که به نام پل کیانپارس هم شناخته می‌شود، پلی‌ست روی رود کارون که از آن‌جا که دو تفرجگاه شهری یعنی پارک لاله و پارک ساحلی کیانپارس را به هم وصل می‌کند و محل خوبی برای قدم‌زدن و تماشای رود کارون است مورد توجه بسیار گردشگران قرار می‌گیرد و بیشتر افرادی که به اهواز رفته‌اند در این پل عکس یادگیری دارند.

6- بام اهواز

پارک کوهساران که به بام اهواز شناخته می‌شود، پارک بزرگی‌ست که روی تپه‌ی نسبتاً مرتفعی ساخته شده و به همین علت می‌توان از آن چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر را پیش روی داشت. بام اهواز پوشیده از درختان و گیاهان مختلف است و در میانه‌ی آن حوض بزرگی جای داده شده که هوای اطراف پارک را بسیار مطبوع ساخته است. با رفتن به این پارک می‌توانید ساعاتی را همراه با خانواده‌ی خود در آلاچیق‌هایی که در آن قرار داده شده‌اند سپری کنید، به پیاده‌روی و ورزش بپردازید و از قبرستان‌های تاریخی اطراف آن هم دیدن کنید.

7- خانه‌ی ماپار اهواز

جاذبه‌های گردشگری اهوازخانه‌ی ماپار مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی در خیابان خوانساری اهواز است که قدمت آن به زمان پادشاهی رضاخان برمی‌گردد. درحال حاضر این خانه تبدیل به مرکزی فرهنگی شده است.

این مجموعه از قسمت‌های مختلفی مثل کارگاه صنایع دستی، نمایشگاه‌های هنری و عکاس‌خانه تشکیل شده است و در آن برنامه‌ها و رویدادهای مختلفی مثل اجرای موسیقی، نمایشگاه‌های علمی و نمایشگاه کتاب برگزار می‌شوند. این خانه گذشته از این به این سبب مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد که در آن مرکزی برای راهنمایی گردشگران درنظر گرفته شده است. عکس‌گرفتن با لباس‌های محلی، خوردن خوراکی‌های محلی و دیدن نخل ماپار در این خانه در کنار استفاده از برنامه‌های هنری و فرهنگی آن می‌توانند سفر به اهواز را برای‌تان خاطره‌انگیزتر و بهتر کنند.

8- شهربازی پاداد اهواز

اگر همراه با فرزندان‌تان به اهواز سفر می‌کنید بهتر است کاری کنید که سفر برای آن‌ها هم خوش‌تر باشد و به‌ این منظور می‌توانید از شهربازی پاداد یا پادادشهر اهواز دیدن کنید. این شهربازی از شهربازی‌های بسیار قدیمی اهواز است و گذشته از گردشگران بازدیدکنندگان محلی بسیاری هم دارد.

9- پارک‌های اهواز

اهواز دارای چند پارک بزرگ و سرسبز است که می‌توانند برای‌تان فرصتی بسیار مناسب جهت دورشدن از گرمای اهواز و احساس خنکی و آرامش پس از گشت‌زدن در شهر باشند. پارک‌های زیتون، لاله و پارک ساحلی کیانپارس از بهترین و بزرگ‌ترین پارک‌های اهواز هستند.

10- کلیسای مسروپ اهواز

جاذبه‌های گردشگری اهوازکلیسای مسروپ مقدس یکی از بناهای تاریخی شهر است که معمولاً گردشگران از آن دیدن می‌کنند، چرا که گذشته از این که از نظر تاریخی حائز اهمیت است در نزدیکی یکی از بازارهای معروف اهواز یعنی بازار عبدالحمید واقع شده و در بازدید از آن می‌توان سری هم به این بازار زد و  از آن سوغاتی‌ها و یادگاری‌های نسبتاً ارزان‌قیمتی خرید.

سخن آخر

در این نوشتار نگاهی به بهترین جاذبه‌های گردشگری اهواز داشتیم، اما این شهر علاوه بر آن‌چه در فهرست ما آمد دیدنی‌های متعدد دیگری مثل بازار کاوه، موزه‌ی هنرهای معاصر، آرامگاه علی‌بن‌مظاهر، پل سیاه و بسیاری موارد دیگر هم دارد که بازدید از آن‌ها هم خالی از لطف نخواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن