ایتالیاجاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری رم ایتالیا | اوج شکوه و جلال معماری

رم پایتخت کشور ایتالیاست و از بهترین شهرهای جهان برای توریست‌ها به شمار می‌رود. رم تاریخی غنی دارد و به‌واسطه‌ی حکومت چندساله‌ی امپراتوری روم غربی در حال حاضر پر است از جاذبه‌های گردشگری تاریخی‌ای که مربوط به همان دوران امپراتوری روم هستند. به این شهر زیبا که سفر کنید آنقدر جاذبه‌ی گردشگری در دسترس دارید که نمی‌دانید از کدام‌یک از آن‌ها شروع کنید. این نوشتار به معرفی جاذبه‌های گردشگری رم ایتالیا می‌پردازد. با هم خواهیم دید که گردشگران در طی سفر به رم می‌توانند از کدام جاذبه‌های گردشگری بازدید کنند.

گفتنی است که برای سفر به رم این فرصت را دارید که از تور ایتالیا و تورهای ترکیبی ساحل شنی استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور ایتالیا و تورهای ترکیبی [از جمله تور رم، بوداپست و پاریس] می‌توانید با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

مشهورترین جاذبه‌های گردشگری رم ایتالیا

در نظر داشته باشید که در رم جاذبه‌های گردشگری تاریخی، مذهبی، شهری و … بسیار زیاد هستند و بنابراین نمی‌توان تمامی آن‌ها را در نوشتاری اینترنتی معرفی کرد. مواردی که در ادامه می‌آیند در واقع معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری رم ایتالیا هستند و واقعیت این است که – همانطور که در بالا هم گفته شد – جاذبه‌های گردشگری رم آنقدر زیاد هستند که حتی اگر 10 روز را صرف بازدید از رم کنید باز هم نمی‌توانید تمامی جاذبه‌های گردشگری این شهر زیبا را ببینید؛ با این حال فکر می‌کنم موارد زیر برای سفر اول به رم در اولویت هستند:

1- کولوسئوم

کولوسئومبدون تردید معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری رم کولوسئوم است. این جاذبه‌ی گردشگری مربوط به دوران روم باستان در همین سال 2018 پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری کل جهان شد و همواره در چند سال اخیر در زمره‌ی پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان قرار داشته است.

همانطور که برج ایفل نماد پاریس است، کولوسئوم هم نماد رم و کل ایتالیا است. این بنا بزرگ‌ترین بنایی است که از دوران روم باستان به یادگار مانده و با قاطعیت می‌توان گفت که در طراحی استادیوم‌های امروزی از طراحی این بنای بیضی‌شکل الگوبرداری شده است. در ضمن کولوسئوم یکی از مشهورترین آثار باستانی جهان است و لیاقت آن را داشت که در زمره‌ی عجایب هفتگانه جدید جهان قرار گیرد و بر طبق رأی‌گیری‌ای هم که برای عجایب هفتگانه‌ی جدید جهان صورت گرفت این بنا توانست جزو عجایب هفتگانه‌ی جدید قرار گیرد.

کولوسئوم در روم باستان تماشاخانه‌ای بود که در آن گلادیاتورها به نبرد می‌پرداختند و 50 الی 80 هزار انسان، از جمله امپراتور روم و دربار، به تماشای نبرد آن‌ها می‌نشستند.

این بنا به دستور وسپاسیان، امپراتور روم، در سال 72 بعد از میلاد ساخته شد. اما عمر وسپاسیان قد نداد و پسرش تیتوس پس از مرگ وسپاسیان مسئول کنترل ساخت این بنا شد. برای چند قرن کولوسئوم محل نبرد گلادیاتورها با هم و حتی با حیوانات بود. می‌توان گفت که هزاران حیوان و انسان در همین کولوسئوم خون‌شان ریخته شده و جان‌شان را از دست داده‌اند.

جاذبه‌های گردشگری رمبه دیدن کولوسئوم که بروید این فرصت را دارید که در کنار آن طاق کنستانتین را هم تماشا کنید. این طاق به دستور مجلس سنای روم به مناسبت پیروزی در نبرد پل میلویان [Milvian Bridge] در سال 312 پس از میلاد ساخته شده و هنوز پابرجا است.

طاق کنستانتین
نمایی از طاق کنستانتین در کنار کولوسئوم

فکر می‌کنم در طی سفر به رم اولین جایی که باید برای بازدید به نزد آن بروید همین کولوسئوم و طاق کنستانتین در کنار آن است.

آدرس: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, Italy

2- واتیکان

واتیکانواتیکان در حال حاضر به‌مثابه‌ی کشوری مستقل شناخته می‌شود، اما درون شهر رم قرار دارد و بنابراین در طی سفر به رم می‌توانید از آن نیز بازدید کنید. واتیکان کمتر از نیم کیلومتر مربع مساحت دارد و توسط دیوارهایی بلند از محیط اطراف جدا می‌شود. این کوچک‌ترین ایالت جهان، در واقع متشکل از چند موزه و چند کلیسا است و مرکز اصلی مسیحیتِ کاتولیک در کل جهان به شمار می‌رود.

به واتیکان که بروید هم فرصت بازدید از یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین کلیساهای جهان یعنی کلیسای سنت‌پیتر را دارید، هم می‌توانید در میدان سنت‌پیتر گردش کنید و هم آن که به تماشای چند موزه‌ی تاریخی و با ارزش بروید.

خود کلیسای سنت پیتر برخوردار از شاهکارهای هنری برخی از هنرمندان به‌نام ایتالیایی از جمله میکل‌آنژ است. همچنین درون کاخ واتیکان آثار هنری هنرمندانی همچون میکل آنژ، رافائل و چندین موزه و کتابخانه‌ی با ارزش برای بازدید وجود دارند.

خلاصه آن که در طی سفر به رم یکی از جاذبه‌های گردشگری رم که نباید از دست داد همین واتیکان است.

3- انجمن رومی

جاذبه‌های گردشگری رم | سفر به رمسومین مورد از فهرست ما در مورد جاذبه‌های گردشگری رم باز هم بنایی از دوران روم باستان است. انجمن رومی مکانی است که قدم‌زدن در آن می‌تواند حس قدم‌زدن در خیابان‌های روم باستان را به شما القا کند. البته آن‌چه که از آن دوران در این مکان به یادگار مانده صرفاً خرابه‌ها و ستون‌هاست و بنابراین تمامی جلال و شکوه آن دوران در بناهایی که اکنون به یادگار مانده‌اند نیست، ولی باز هم این مکان ارزش بازدید و کاوش و قدم‌زدن و عکاسی را دارد.

انجمن رومی جایی است که بخشی از زندگی سیاسی و مذهبی آن زمان در آن متمرکز بوده و ساختمان‌های آن ساختمان‌های مهمی از جمله دادگاه بوده‌اند. این ساختمان‌ها تا قرن هفتم پابرجا بوده‌اند و پس از آن بوده که رفته رفته خرابی‌شان آغاز شده است. جالب آن که پس از قرن هفتم سنگ‌های این منطقه برای ساخت ساختمان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند و پس از آن ساختمان‌های انجمن رومی به زیر آوار می‌روند و در قرن نوزدهم است که کشف می‌شوند.

آدرس: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, Italy

4- پله‌های اسپانیایی

جاهای دیدنی رمباز هم جاذبه‌ی گردشگری تاریخی! پله‌های اسپانیایی در مکانی واقع اند که به مرکز تاریخی رم شهرت دارد. این مرکز تاریخی رم برخوردار از چند تا از جاذبه‌های گردشگری تاریخی رم است از جمله فواره‌ی تروی و چند کلیسای قدیمی. پله‌های اسپانیایی از محبوب‌ترین سازه‌های رم در نزد گردشگران اند. در طی سفر به رم به مرکز تاریخی رم سر بزنید و از کلیساهای قدیمی به همراه فواره‌ی تروی بازدید کنید و البته روی پله‌های اسپانیایی راه بروید و عکس یادگاری بگیرید.

آدرس: Piazza di Spagna, Rome

5- پانتئون

پانتئونپانتئون یکی دیگر از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری رم است که البته این جاذبه‌ی گردشگری هم از جاهای دیدنی تاریخی رم محسوب می‌شود. این بنا را می‌توان سالم‌ترین و دست‌نخورده‌ترین بنای روم باستان دانست که برای امروزی‌ها به یادگار مانده است. پانتئون معبدی از روم باستان است و جالب آن که در همان سال‌های نخست پس از میلاد دچار آتش‌سوزی شده و مورد بازسازی قرار گرفته است.

جالب آن که برای مدت‌ها پانتئون پس از تسلط مسیحیت بر ایتالیا به عنوان معبدی مربوط به دوران بت‌پرستی دور انداخته شده بود و مانع از آن می‌شدند که کسی به دیدن آن برود، اما در سال 609 میلادی پاپ Boniface چهارم دستور داد که این معبد به مسیحیت و شهدای مسیحی اختصاص یابد. پس از آن بود که باری دیگر پانتئون مورد استفاده قرار گرفت و حتی برای مدتی محل دفن پادشاهان ایتالیایی و برخی از مشاهیر ایتالیا شد. در حال حاضر قبر ویکتور امانوئل دوم و همچنین رافائلِ نقاش در همین پانتئون قرار دارند.

در طی سفر به رم ایتالیا نباید بازدید از پانتئون به عنوان یکی از مشهورترین جاهای دیدنی رم را از دست دهید.

آدرس: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, Italy

6- کلیسای سانتا ماریا مجیوره [Santa Maria Maggiore]

کلیسای سانتا ماریا مجیورهنمی‌توان سخن از جاذبه‌های گردشگری رم به میان آورد و نامی از کلیساهای رم نبرد. یکی از مشهورترین و مهم‌ترین کلیساهای رم در طی تاریخ همین کلیسای سانتا ماریا مجیوره است.

این کلیسا در قرن چهارم میلادی ساخته شده و همواره از مهم‌ترین کلیساهای رم بوده است. معماری بیرونی و درونی آن نیز بسیار زیباست و خصوصاً در داخل سقف طلایی آن همراه با نقاشی‌های فوق‌العاده‌اش از شهرتی جهانی برخوردار هستند. ضمناً چند تا از افراد مشهور ایتالیا از جمله چهار پاپ یعنی کلمنت هشتم و کلمنت نهم و سیکتوس پنجم و پل پنجم در این کلیسا دفن شده‌اند.

بد نیست در طی سفر به رم سری هم به این کلیسا بزنید و از بیرون و درون آن بازدید کنید. برای دسترسی به این کلیسا باید به میدانی با نام همین کلیسا بروید.

آدرس: Piazza di S. Maria Maggiore, 00100 Roma RM, Italy

7- میدان ناونا [Navona]

جاذبه‌های گردشگری رم ایتالیاهفتمین مورد از فهرست ما در مورد جاهای دیدنی رم میدانی زیبا در رم است که با معماری باروک ساخته شده است. این میدان هم از سازه‌های قدیمی رم است و در دوران روم باستان به دستور امپراتور دومیتیان ساخته شده است. سده‌ها پس از ساخت، این میدان در قرون وسطی برای برگزاری فستیوال‌ها و مسابقات اسب‌سواری استفاده می‌شد.

در حال حاضر این میدان مکانی عالی برای پرسه‌زدن گردشگران است و هر زمان که به سمت آن بروید گردشگران زیادی را مشغول قدم‌زدن در اطراف میدان خواهید دید.

8- گالری Borghese

گالری BorgheseBorghese بیش از آن که برای گالری Borghese مشهور باشد برای باغ‌های Borghese مشهور است. این باغ‌ها در گذشته با گالری Borghese یکی بودند، اما در حال حاضر دو جاذبه‌ی گردشگری مجزا محسوب می‌شوند، با این حال اگر به دیدن باغ‌های Borghese بروید این فرصت را دارید که از دو موزه هم بازدید کنید.

گالری Borghese موزه‌ی بهتری نسبت به دیگری است و اختصاص داده شده به هنر ایتالیا در سده‌های پانزدهم تا هجدهم میلادی. بسیاری از آثار نقاشی، مجسمه‌ و … هنرمندان ایتالیایی از جمله کاراواجیو، رافائل و تیتیان در این گالری به نمایش درآمده‌اند و قابل بازدید هستند.

قسمت دیگری از باغ Borghese مربوط به ویلایی با نام Giulia است. این ویلا برای پاپ جولیوس سوم ساخته شده. این پاپ در قرن شانزدهم زندگی می‌کرده است و گفته می‌شود این ویلا را برای اقامت‌گاه تابستانی‌اش ساخته‌اند!

برای بازدید از باغ و گالری باید به میدان ناپلئون اول در رم بروید.

آدرس: Piazzale Napoleone I, 00197 Roma RM, Italy

9- فواره‌ی تروی

فواره‌ی تروی | راهنمای سفر به رم ایتالیافواره‌ی تروی یکی دیگر از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری رم است. کمتر گردشگری است که در طی سفر به رم به بازدید از این فواره نرود.

این فواره میان سال‌های 1732 و 1751 توسط Nicolò Salvi برای پاپ کلمنت دوازدهم ساخته شده است. افسانه‌ی جالبی حول این فواره وجود دارد مبنی بر این که هر کس سکه‌ای درون این فواره بیندازد باری دیگر به رم بازخواهد گشت. به خاطر همین افسانه روزانه حدود 3 هزار یورو سکه داخل این فواره ریخته می‌شود که البته گفته می‌شود این سکه‌ها خرج نیازمندان می‌شوند، هر چند گزارش‌های زیادی مبنی بر تلاش‌هایی برای سرقت این سکه‌ها وجود دارند.

در کل این فواره از آن سازه‌های تاریخی رم است که مربوط به روم باستان نیستند اما در کل ارزش بازدید دارد. چنان‌که در تصویر هم می‌بینید بسیار زیباست و می‌تواند موقعیت خوبی برای عکاسی در طی سفر به رم باشد.

آدرس: Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, Italy

10- کلیسای سنت‌جیوانی [San Giovanni in Laterano]

San Giovanni in Laterano | سفر به رماین کلیسا اولین کلیسایی است که در رم ساخته شده و مربوط به قرن چهارم میلادی است. برای حدود 10 قرن این کلیسا محل اقامت پاپ بوده و زمانی که محل اقامت پاپ از رم به پاریس منتقل شده، این کلیسا دیگر محل اقامت پاپ نبوده است. در نزدیکی این کلیسا کاخ Lateran قرار دارد، کاخی که برای مدت‌های بسیار محل زندگی پاپ‌هایی بوده که در رم اقامت داشته‌اند.

این کلیسا با وجودی که حدود 17 قرن از ساخت‌اش گذشته است، هنوز معماری مربوط به عصر کنستانتین را حفظ کرده و بسیار زیباست. هم معماری بیرونی آن چشمگیر است و هم در درون از معماری‌ای خارق‌العاده برخوردار است.

در کل این کلیسا از آن کلیساهایی است که در طی سفر به رم باید از آن‌ها بازدید کنید. برای بازدید از این کلیسا باید به میدانی که با نام همین کلیسا نامگذاری شده بروید، یعنی میدان سنت‌جیوانی.

آدرس: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM

**************

البته که در رم، پایتخت ایتالیا، جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارند و 10 موردی که در بالا معرفی شدند صرفاً چند تا از جاذبه‌های گردشگری رم هستند. به این شهر زیبا که سفر کنید، همانطور که در بالا هم گفته شد، به کلی جاذبه‌ی گردشگری تاریخی، طبیعی، فرهنگی و مذهبی دسترسی خواهید داشت و روزها و شب‌هایی عالی را سپری خواهید کرد.

چند نکته در مورد سفر به رم

بد نیست برای کسانی که قصد سفر به رم ایتالیا را دارند چند نکته‌ی کاربردی که احتمالاً در طی سفر به کار خواهند آمد ذکر شوند:

1- در رم رستوران‌ها و فست‌فودهای زیادی وجود دارند و بدون شک پیتزا و پاستا دو تا از بهترین غذاهایی هستند که می‌توانید در این شهر نوش‌جان کنید. اما به خاطر داشته باشید که رستوران‌های متعدد این شهر غذاهای بین‌المللی را هم عرضه می‌کنند و بنابراین مجبور نیستید که فقط به دنبال پیتزا و پاستا باشید. در کل غذاهای مدیترانه‌ای بسیار خوش‌طعمی در رستوران‌های رم عرضه می‌شوند. سرآشپزهای ایتالیایی رم هم که در جهان از شهرتی بسیار برخوردار اند.

سفر به رم | جاذبه‌های گردشگری رم2- پیشنهاد می‌شود صبح یا شب را برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری رم انتخاب کنید. در ساعات میانی روز جمعیت زیادی در جاذبه‌های گردشگری رم حضور دارند و برای فرار از شلوغی بهتر است ساعات اول روز یا ساعات آخر روز را در نظر بگیرید.

3- بهتر است بلیط جاذبه‌های گردشگری را به صورت آنلاین از طریق سایت آن‌ها رزرو کنید تا به هنگام مراجعه به این جاهای دیدنی رم مجبور به تحمل صف‌های طولانی نشوید.

4- واحد پول ایتالیا یورو است و برای خرج‌کردن باید یورو به همراه داشته باشید. هرچند بهتر است که پول نقدی که به همراه دارید بسیار کم باشد. به هر حال در شهری مانند رم هم دزد پیدا می‌شود و در کل احتیاط بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

5- برای تردد در سطح شهر رم بهترین وسیله‌ی نقلیه، مترو است. متروی رم بسیاری از مناطق رم را پوشش می‌دهد و بنابراین برای دسترسی به بسیاری از جاهای دیدنی رم می‌توانید به سادگی از مترو استفاده کنید. تاکسی، اتوبوس، تراموا، FL و دوچرخه از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در رم هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در رم ایتالیا می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

سخن آخر

با هم مروری بر معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری رم که باید در طی سفر به رم بازدید شوند داشتیم. همانطور که اشاره شد این موارد فقط بخش کوچکی از جاهای دیدنی رم هستند، ولی همین‌ها می‌توانند نشان دهند که شهر زیبای رم یکی از بهترین مکان‌های دنیا برای گردشگران است.

اگر شما هم مثل بسیاری از گردشگران آرزوی سفر به ایتالیا و به خصوص شهر رم را دارید این خبر خوب را برای شما دارم که فرصت استفاده از تور ایتالیای آژانس گردشگری ساحل شنی را برای سفر به رم ایتالیا دارید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور ایتالیا و رزرو تور با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید. کارشناسان تورهای خارجی ما تمامی توضیحات لازم را خدمت شما عزیزان ارائه خواهند داد.

تور ترکیبی رم + پاریس + بوداپست

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن