جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری سریلانکا

سریلانکا یا سیلان جزیره‌ای در قسمت جنوبی آسیاست و به‌سبب طبیعت بسیار زیبا، آب‌وهوای خوب، دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی و البته به‌خاطر برخورد دوستانه‌ی مردم این منطقه با گردشگران مورد توجه گردشگران از سراسر جهان قرار می‌گیرد. در این نوشتار می‌خواهم نگاهی به جاذبه‌های گردشگری سریلانکا داشته باشم و سری به جاهای دیدنی این جزیره‌ی زیبا بزنم.

تور سریلانکا

با جاذبه‌های گردشگری سریلانکا آشنا شوید

1- پناهگاه فیل Pinnawalla

بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکاپناهگاه فیل Pinnawalla در سال 1975 با هدف نگهداری از فیل‌هایی تأسیس شد که در محیط طبیعی جنگل والدین خود را از دست می‌دهند، اما به‌تدریج به یکی از جاهای دیدنی سریلانکا برای گردشگران تبدیل شد و اکنون نزدیک به 100 فیل در آن زندگی می‌کنند. پناهگاه فیل علاوه بر این‌که پرورشگاهی برای نگهداری از فیل‌هایی‌ست که به کمک نیاز دارند، به‌عنوان فضایی برای تولید مثل فیل‌ها، جهت جلوگیری از انقراض نسل‌شان، هم استفاده می‌شود. در پناهگاه فیل Pinnawalla می‌توانید فیل‌هایی را ببینید که آزادانه با هم قدم می‌زنند، دوش می‌گیرند و برای برقرارکردن ارتباط با انسان‌ها به سمت‌شان می‌آیند. در نزدیکی پناهگاه چند رستوران مشغول به فعالیت هستند و امکانات رفاهی دیگری نیز در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده می‌شود.

2- پارک ملی Yala

بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکااگر از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و سافاری هستید، حتماً بازدید از پارک ملی Yala برای‌تان بسیار جذاب و سرگرم‌کننده خواهد بود. پارک ملی Yala وسعت زیادی دارد و شامل اکوسیستم‌های متعدد و حیوانات زیادی‌ست. این پارک به پنج منطقه دسته‌بندی شده که در حال حاضر امکان بازدید دو تا از آن‌ها برای عموم بازدیدکنندگان وجود دارد و بیشتر بازدیدکنندگان، که اکثراً اروپایی هستند، از بخش یک آن دیدن می‌کنند.

در سفرتان به این پارک می‌توانید در ساحل زیبای اقیانوس هند، چمنزارها و جنگل‌های بارانی گشت بزنید و حیوانات مختلفی مثل فیل، تمساح، پلنگ سریلانکایی و بیش از 200 گونه پرنده را از نزدیک ببینید. در پارک ملی Yala علاوه بر این دو بنای مقدس تاریخی به نام‌های معبد Situlpahuwa و Magul Vihara هم قرار دارند و بسیاری از افراد با هدف دیدن این معابد است که به این پارک می‌روند. گفتنی‌ست بیش از 70 درصد مردم سریلانکا بودایی هستند.

3- برج Colombo Lotus

بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکابرج Colombo Lotus یکی از جاذبه‌های گردشگری سریلانکا است که کمی پیش، در پاییز سال 2019 افتتاح شده و حدود 1600 متر ارتفاع دارد. در این برج می‌توانید چشم‌انداز بسیار زیبایی از شهر را پیش روی داشته باشید و همچنین از امکانات تفریحی آن مثل مرکز خرید، رستوران گردان و نمایش‌هایی که در این برج برگزار می‌شوند هم دیدن کنید.

4- موزه‌ی ملی تاریخ طبیعی

در موزه‌ی ملی تاریخ طبیعی سریلانکا می‌توانید با تاریخ طبیعی منطقه آشنا شوید. در این موزه بقایای حیوانات و همچنین گیاهان و اشیایی نگهداری می‌شوند که مربوط به قسمت جنوبی آسیا و معرف سیر تاریخ طبیعی این منطقه هستند. در این موزه اسکلت‌ها و فسیل‌هایی مربوط به حیواناتی که در سال‌های بسیار دور در منطقه زندگی می‌کرده‌اند، مانند اسکلت دایناسورها و فیل‌های عظیم‌الجثه، هم نگهداری می‌شوند.

5- موزه‌ی ملی سریلانکا

موزه‌ی ملی سریلانکادر موزه‌ی ملی سریلانکا که به نام موزه‌ی ملی Colombo هم شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین موزه‌ی جزیره به‌شمار می‌آید، با اشیای مختلفی مثل انواع ابزار کار، جواهرات، سکه، اسلحه و وسایل روزمره‌ی زندگی آشنا می‌شوید که نشان‌دهنده‌ی فرهنگ و زندگی مردم این ناحیه در طول تاریخ هستند. بازدید از این موزه همراه با موزه‌ی ملی تاریخ طبیعی سریلانکا می‌توانند شناخت شما از طبیعت، تاریخ و فرهنگ این جزیره را کامل‌تر کند. موزه‌ی کتاب‌خانه‌ی ملی هم بخشی از همین موزه است و در آن نسخه‌ای از تمامی آثار چاپ‌شده در کشور نگهداری می‌شوند.

6- سیگیرییا (Sigiriya)

بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکاسیگیرییا یک کاخ کوهستانی‌ست که در 4 تا 5 قرن پیش از میلاد ساخته شده و حدود 220 متر ارتفاع دارد و ظاهراً در ابتدا به‌عنوان کاخ پادشاه این جزیره مورد استفاده قرار می‌گرفته است. سیگیرییا از نظر معماری و نقاشی‌های دیواری اهمیت خاصی دارد. نقاشی‌های بسیار بزرگی که روی دیوارهای این کاخ نقش بسته‌اند و همچنین معماری آن می‌توانند اطلاعات زیادی را درباره‌ی فرهنگ و هنر مردم آن زمان منطقه در اختیار باستان‌شناسان قرار دهند. سیگیرییا گذشته از این‌که اهمیت تاریخی دارد، در طبیعتی بسیار زیبا واقع شده و به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم حتی اگر چندان به موضوعات تاریخی علاقه ندارید، باز هم سری به آن بزنید.

7- معبد طلایی Dambulla

Dambullaمعبد طلایی Dambulla یا دامبولا یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین معابد سریلانکاست که در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شده و اهمیت مذهبی ویژه‌ای نیز دارد. معبد طلایی Dambulla مثل بسیاری از دیگر معابد سریلانکا، در یک غار بزرگ ساخته و با مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و تزئینات دیگر آراسته شده است. در این معبد از 153 مجسمه‌ی بودا، 3 مجسمه از پادشاهان سریلانکا و چهار مجسمه از خدایان مردم منطقه نگهداری می‌شوند و حدود 1500 نقاشی از بودا هم سقف غارهای آن را پوشانده‌اند. مجسمه‌ی بزرگ بودای طلایی هم در این معبد قرار گرفته است.

8- سرزمین چای پدرو (Pedro Tea Estate)

چای یکی از محصولات کشاورزی اصلی جزیره است و بسیاری از مردم جهان آن را به‌خاطر چای می‌شناسند. در بازدید از سرزمین چای پدرو و دیگر زمین‌های کشت چای در سریلانکا می‌توانید با چگونگی کشت چای، فرآوری، بسته‌بندی و انتقال‌ این محصول کشاورزی به دیگر نقاط جهان آشنا شوید و البته انواع چای با طعم‌هایی که شاید هرگز نچشیده باشید را هم امتحان کنید.

9- موزه‌ی ملی Kandy

Kandy یکی از پرطرف‌دارترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکا است و در قسمت مرکزی آن واقع شده. منطقه‌ی Kandy زمانی مرکز سریلانکا بوده و استقلال خود را در دوره‌های استعمار جزیره حفظ کرده است و موزه‌ای که اکنون در آن ساخته شده می‌تواند شما را با تاریخ و فرهنگ ساکنان این منطقه آشنا کند.

در این موزه می‌توانید محل زندگی پادشاهان گذشته‌ی سریلانکا و آثار باستانی مربوط به قرون 15 تا 18 میلادی را ببینید. در این موزه علاوه بر این مجموعه‌ی بزرگی از آثار هنری هنرمندان سریلانکا نگهداری می‌شود و با بازدید از آن می‌توانید با هنر ساکنان این جزیره هم آشنا شوید.

10- Adam’s Peak

جاهای دیدنی سریلانکاقله‌ی آدم در سریلانکا نه تنها برای بودایی‌ها و مردم این منطقه که برای پیروان سایر ادیان نیز مکانی مقدس است. بودایی‌ها بر این باور هستند که صخره‌ای که روی قله‌ی این کوه قرار دارد جای پای بوداست، پیروان ادیان دیگر آن را جای پای آدم و هندوها هم آن را ساخت خدای شیوا می‌دانند. مسیر رسیدن به این قله به‌شکلی هموار شده که تقریباً تمامی گردشگران بتوانند خود را به آن برسانند.

11- قلعه‌ی Galle Dutch

بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکاقلعه‌ی Galle Dutch که یکی از پرطرف‌دارترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکا است در سال 1588 میلادی در جنوب غربی جزیره توسط پرتغالی‌ها احداث شده اما بعدها در قرن 17 و در دوران استعمار منطقه توسط کشور هلند کامل شده است. این منطقه درواقع تنها یک قلعه نیست، بلکه مجموعه‌ی کوچک دهکده‌مانندی‌ست که در آن چندین مغازه، کلیسا، مسجد و خانه هم وجود دارند.

قلعه‌ی Galle Dutch از نظر تاریخی، معماری و باستان‌شناسی اهمیت زیادی دارد و به‌عنوان یک میراث تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است. این قلعه هنوز هم موضوع کاوش و بررسی‌های باستان‌شناسان است و چیزهای کشف‌نشده‌ی بسیاری درباره‌ی آن وجود دارند.

فانوس دریایی‌ای که در نزدیکی ساحل این منطقه قرار دارد، یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های آن است و گذشته از این در آن چند موزه هم آثار تاریخی و فرهنگی مربوط به جزیره را به نمایش عموم گذاشته‌اند. در بازدید از قلعه‌ی Galle Dutch به مراکز خرید، رستوران‌ها و امکانات رفاهی مناسب هم دسترسی خواهید داشت و درصورت تمایل به سپری‌کردن مدتی نسبتاً طولانی در منطقه هتل Galle Fort که خود یکی از بناهای تاریخی منطقه است، پذیرای شما خواهد بود.

12- معبد Sacred Tooth

جاهای دیدنی سریلانکااین معبد که Sri Dalada Maligawa هم خوانده می‌شود، یکی از جاهای دیدنی سریلانکا به‌ویژه برای علاقه‌مندان به تاریخ و آیین بوداست. بوداییان بر این باور هستند که این معبد دندان بوداست و به همین خاطر این معبد برای‌شان یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها در کل جهان است. در طول هفته همیشه مراسم‌های مذهبی مختلفی در این معبد برگزار می‌شوند که بازدید از آن‌ها می‌تواند برای‌تان جالب باشد. البته باید توجه داشته باشید که گردشگران اجازه‌ی شرکت و دیدن تمامی مراسم مذهبی معبد را ندارند و گذشته از این برای ورود به آن باید از قوانین خاص آن، مثل داشتن پوشش مناسب، پیروی کنید.

معبد دندان مقدس سریلانکا از نظر معماری و همچنین به‌خاطر مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی که در آن قرار دارند اهمیت تاریخی و هنری زیادی دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

13- مسجد قرمز

جاذبه‌های گردشگری سریلانکامسجد قرمز یا Jami Ul-Alfar Masjid یکی از دیگر جاذبه‌های گردشگری سریلانکا است. این مسجد که نمای قرمز و سفیدش به آن زیبایی خاصی بخشیده و از بسیاری از مساجد سایر مناطق جهان متمایزش کرده، به‌عنوان یکی از نمادهای بصری جزیره شناخته می‌شود. این مسجد در اوایل قرن بیستم میلادی توسط هندی‌های مسلمانی که در جزیره زندگی می‌کرده‌اند برای برگزاری مراسم مذهبی روزانه و نماز جمعه ساخته شده است. معماری این مسجد از سویی شباهت زیادی به معماری بناهای هندی دارد و از سوی دیگر یادآور مسجد جامع کوالالامپور بوده و مثل همین مسجد جامع، به معماری مساجد اسپانیایی بسیار نزدیک است. اگر از علاقه‌مندان به معماری و تاریخ هستید حتماً در سفرتان به سریلانکا سری هم به این مسجد زیبا بزنید.

14- معبد Gangaramaya

معبد بودایی گانگارا مایا در قسمت مرکزی کلمبو و در نزدیکی دریاچه‌ی Beira قرار دارد و در قرن 19 میلادی بنا شده است. این معبد مکان برگزاری بعضی از مراسم مذهبی بودایی، مثلاً مراسم Poya یا ماه کامل در فوریه است، که توسط متولیان معبد برگزار می‌شود. گانگارا مایا همچنین شامل موزه‌ای‌ست که در آن اشیایی مثل سکه، جواهرات و چند مجسمه مربوط به آیین بودا نگهداری می‌شوند و گذشته از این یک کتابخانه، یک سالن آموزش، یک سالن خیریه و چند بخش دیگر هم دارد که همه دیدنی و جالب توجه هستند. یکی از نکات جالب توجه این معبد این است که در فاصله‌ی بسیار کمی از آن نمایشگاهی شامل انواع اتومبیل که بعضی از آن‌ها نظیری در جهان ندارند قرار گرفته است.

سخن پایانی

در این نوشتار نگاهی به بهترین جاذبه‌های گردشگری سریلانکا داشتیم و به بعضی از معابد و شماری از دیدنی‌های تفریحی آن سر زدیم. سریلانکا اگرچه از کشورهای پیشرفته نیست و از نظر اقتصادی و سیاسی در وضعیت به‌سامانی به سر نمی‌برد، آن‌قدر زیبا هست که توجه بسیاری از گردشگران از سراسر جهان را به خود جلب کند و شمار به‌نسبت زیاد گردشگرانی که سالانه از آن دیدن می‌کنند خود گویای این حقیقت است. سریلانکا علاوه بر مواردی که در این نوشتار آمد، دیدنی‌های پرشمار دیگری مثل سواحل زیبای Mirissa، Nilaveli و Bentota، بنای تاریخی Anuradhapura، Bundala National Park و Ella دارد، که بازدید هیچ کدام‌شان خالی از لطف نخواهد بود.

در ضمن برای سفر به سریلانکا این فرصت را دارید که از تور سریلانکا آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید و بهره ببرید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تور سریلانکا و خدمات ساحل شنی در طی تور می‌توانید با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن