ایرانجاذبه‌های گردشگری

14 تا از بهترین ‌جاذبه‌های گردشگری یزد

یزد با بناهای خشتی و بادگیرهای معروف‌اش یکی از زیباترین شهرهای ایران است و نه تنها بین گردشگران داخلی طرفداران زیادی دارد، بلکه یکی از شهرهای مورد توجه باستان‌شناسان و گردشگران خارجی هم هست. اهمیت تاریخی این شهر تا جایی‌ست که سازمان یونسکو آن را در فهرست میراث فرهنگی خود ثبت کرده و این به‌خاطر بافت شهری سنتی دست‌نخورده و شیوه‌ی معماری ویژه‌ی این شهر است. در این نوشتار قصد داریم نگاهی به بهترین جاذبه‌های گردشگری یزد داشته باشیم و پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر به این شهر را دارید حتماً تا پایان با ما همراه باشید تا با آشنایی بیشتر با این جاذبه‌های گردشگری بتوانید برنامه‌ریزی بهتری برای سفرتان داشته باشید و بهره‌ی بیشتری از آن ببرید.

ضمناً برای خرید بلیط هواپیما یزد به صورت تلفنی می‌توانید با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

بلیط هواپیما یزد

بهترین جاذبه‌های گردشگری یزد

شهر یزد بیشتر به بناهای خشتی و بادگیرهای بلندی که دارد شناخته شده است، اما جاذبه‌های گردشگری آن محدود به این بناها نیستند و در سفر به این شهر می‌توانید از بسیاری از سایر دیدنی‌های شهر، مثل مراکز خرید و مراکز تفریحی هم لذت ببرید. در فهرست زیر بعضی از جاذبه‌های گردشگری یزد که بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند آمده‌اند:

1- میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق یزد
دیدنی های یزد

این میدان یکی از معروف‌ترین میادین شهر یزد است و قدمت آن به دوره‌ی حکومت تیموریان بازمی‌گردد. این میدان از قسمت‌های مختلفی مانند یک حوض بزرگ وسط میدان، مسجد امیرچخماق، آب‌انبار، تکیه و بازار تشکیل شده است. میدان امیر خچماق وسعت بسیاری دارد و دیدنی‌های آن آن‌قدر زیادند که برای دیدن تمامی آن‌ها باید چند ساعتی را به آن اختصاص دهید، اما پیشنهاد می‌کنیم اگر از علاقه‌مندان به تاریخ و معماری هستید، حتماً در سفرتان به یزد از این میدان و قسمت‌های مختلف آن دیدن کنید.

2- باغ دولت آباد یزد

دیدنی های یزدشاید تصویر ذهنی شما هم مثل خیلی از ایرانیانی که شناخت کاملی از یزد ندارد، این باشد که یزد شهری بیابانی‌ست که در آن فضاهای سبز، باغ و پارک دیده نمی‌شود، درحالی‌که چنین نیست و این شهر چه در گذشته و چه اکنون فضاهای سبز و باغ‌های زیادی دارد و باغ دولت آباد یکی از آن‌هاست. باغ دولت آباد از نظر معماری اهمیت ویژه‌ای دارد و همین باعث شده این باغ در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت برسد.

باغ دولت آباد در دوره‌ی افشاریه ساخته شده و بلندترین بادگیر خشتی جهان در آن قرار دارد. این باغ درواقع محل حکومت خوانین یزد بوده و توسط یکی از بزرگ‌ترین آنان احداث شده است. حوض‌های بزرگ، درخت‌های پرشمار و بلند و هوای اندرونی بنای آن، که به‌خاطر وجود بادگیر کاملاً خنک و مطبوع است، چیزهایی هستند که احتمالاً با دیدن‌شان تصویری جدید از شهر یزد در ذهن‌تان نقش می‌بندد.

این باغ در محله‌ی چهارمنار شهر یزد قرار دارد، محله‌ای که هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده است و از نظر تاریخی اهمیت ویژه‌ای دارد، به‌گونه‌ای که خود یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌شمار می‌آید.

3- آتشکده‌ی یزد

آتشکده‌ی یزد یکی از بناهای مقدس برای زرتشتیان ساکن در این منطقه است و گفته می‌شود آتشی که اکنون در آتش‌دان آن می‌سوزد بیش از 1500 سال است که روشن نگاه داشته شده و هرگز خاموش نشده است.

در بازدید از آتشکده‌ی یزد علاوه بر این آتش مقدس، که البته با حفاظ شیشه‌ای پوشانده شده، چیزهای جالب دیگری را هم می‌بینید. حوض واقع‌شده در محوطه، کنده‌کاری‌های زیبای ستون‌ها، درخت‌های متعدد و نماد فروهر نمونه‌هایی از این دیدنی‌ها هستند.

4- برج خاموشان یزد

برج خاموشان یزد
دیدنی های یزد

برج خاموش یا خاموشان که به نام برج سکوت هم شناخته می‌شود، یکی دیگر از بناهای مقدس برای زرتشتیان ساکن این منطقه است. برج خاموشان مکانی برای دفن زرتشتیان، اما به‌شیوه‌ی خاص خودشان است. زرتشتیان در آن زمان به‌جای دفن مردگان خود یا سوزاندن‌شان، آن‌ها را در مکان‌های مخصوص که در این برج ساخته بودند قرار می‌دانند تا بدین‌ترتیب با تجزیه‌ی تدریجی جسد و خورده‌شدن توسط حیوانات آن منطقه به طبیعت بازگردند و سپس استخوان‌های برجای مانده از درگذشتگان خود را در مکانی به نام استودان که برای دفن همین استخوان‌ها ساخته شده بوده دفن می‌کرده‌اند.

شاید این شیوه‌ی رفتار با مردگان به‌نظر ما عجیب و حتی نادرست باشد، اما احتمالاً با رفتن به دخمه و با کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن، ضمن استفاده از راهنمایی تور لیدر خود می‌توانید علت این رسم زرتشتیان را بهتر درک کنید.

5- میدان وقت الساعت یزد

برج ساعتی واقع‌شده در میدان وقت الساعت یزد یکی از قدیمی‌ترین برج‌های ساعتی‌ست که در جهان ساخته شده و همانند بسیاری از آنان جذابیت خاصی دارد و توجه بیشتر گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند را به خود جلب می‌کند. این برج معماری بسیار زیبایی دارد و استفاده از کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای در اطراف طاق و قوس‌های آجری، جلوه‌ی هنرمندانه‌ای به آن بخشیده است. این میدان در خیابان امام خمینی یزد واقع شده که یکی از خیابان‌های اصلی شهر است و بنابراین برای رفتن به آن نیازی به طی مسیری طولانی ندارید.

بیشتر بخوانید: بهترین جاذبه‌های گردشگری رشت

6- مسجد امیر چخماق

‌جاذبه‌های گردشگری یزد | دیدنی های یزد
دیدنی های یزد

با کمی دقت و حتی با نداشتن اطلاعات چندان زیاد درباره‌ی معماری مساجد، با نگاه به مسجد امیر چخماق که در میدانی به همین نام واقع شده، می‌توانید تفاوت بارز معماری این مسجد را با معماری مساجد شهرهای دیگر، مثلاً اصفهان، به‌خوبی ببینید.

مسجد امیرخچماق یزد یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری یزد از نظر معماری است و نشانگر سبکی خاص در معماری اسلامی‌ست که به نام معماری آذری شناخته می‌شود. یکی از زیبایی‌های این مسجد حوض بزرگ مقابل آن است که باعث انعکاس تصویر بنا در آب می‌شود و جلوه‌ای بسیار زیبا را شکل می‌دهد.

ضمناً برای خرید بلیط هواپیما یزد به صورت تلفنی می‌توانید با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

بلیط هواپیما یزد

7- خانه‌ی لاری‌ها

‌جاذبه‌های گردشگری یزد
دیدنی های یزد

شاید عجیب باشد که یک خانه را به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بارز یک شهر به‌شمار آوریم، اما خانه‌ی لاری‌ها تنها خانه‌ای معمولی برای سکونت یک یا چند خانواده نبوده و نیست، بلکه یک اثر معماری بسیار زیباست و به‌حدی هنرمندانه ساخته شده و از نظر تاریخی مهم است که در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده است.

معماری ایرانی در دوران قاجار شیوه‌ی خاص خود را داشته است، به‌این‌صورت که در آن خانه‌ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شده‌اند و نظم و ترتیب و فرم این قسمت‌ها مطابق با فرهنگ و شیوه‌ی زندگی ایرانیان در آن زمان بوده است و خانه‌ی لاری‌ها نمونه‌ی بسیار خوبی برای آشنایی با این شیوه‌ی ساخت خانه در دوران قاجار خصوصاً در مناطق کویری‌ست.

8- بازارهای یزد

دیدنی های یزد
دیدنی های یزد

یزد بازارهای قدیمی نسبتاً زیادی دارد که بیشترشان گذشته از این‌که محل خرید و فروش اجناس مختلف هستند. این بازارها به‌سبب داشتن معماری خاص و وجود بناهایی مانند مدرسه، حمام، مسجد و چای‌خانه – که هر یک خود از نظر تاریخی و معماری حائز اهمیت هستند – مورد توجه گردشگران، به‌ویژه گردشگران خارجی که خیلی با بازارهای ایرانی آشنایی ندارند قرار می‌گیرند.

بازار خان، بازار صدری، بازار دروازه مهریز، بازار علاقبندی، بازار محمد علی خان، بازار مسگری، بازار افشار و بازار قیصریه نمونه‌هایی از این بازارها هستند که بیشترشان در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده‌اند.

9- محله‌ی چهارمنار یزد

یزد دارای کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی‌ای است که در آن‌ها بناهای تاریخی مربوط به قرون گذشته همچنان پابرجا هستند و تبدیل به ساختمان‌های مدرن نشده‌اند و به‌طور کلی هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده‌اند. این یکی از ویژگی‌های شهر یزد است و اصلاً بسیاری از گردشگران، به‌خصوص اگر با این محله‌های سنتی آشنا باشند، با هدف قدم‌زدن و گشت‌وگذار در همین محله‌ها و احساس ناب روزگاری که هنوز زندگی انسان ماشینی نشده بود، به این شهر سفر می‌کنند.

محله‌ی چهارمنار مهم‌ترین محله از این نظر در شهر یزد است که از قسمت‌های مختلفی مثل چندین مسجد، حسینیه، مدرسه، باغ و آب‌انبار تشکیل شده است.

10- برج و باروهای شهر یزد

برج و باروهایی که در قسمت‌های مختلف شهر یزد دیده می‌شوند، از دیگر جاذبه‌های گردشگری تاریخی آن هستند. این برج و باروها اغلب با هدف حفاظت از شهر ساخته شده‌اند و قدمت آن‌ها به دوران دیلمیان و اتابکان می‌رسد. هر یک از این برج و باروها حال و هوا و زیبایی‌های خاص خود را دارد، اما اگر نتوانستید در سفرتان به یزد به همه‌ی آن‌ها سر بزنید، حتماً از چندتا از آن‌ها به‌ویژه برج و باروی قدیمی یزد دیدن کنید. بعضی از این برج و باروها در نزدیکی خیابان‌های اصلی و سایر جاذبه‌های گردشگری شهر قرار دارند و برای رفتن به آن‌ها به زمان زیادی نیاز نخواهید داشت.

11- آرامگاه دوازده امام یزد

بهترین جاذبه‌های گردشگری یزد | دیدنی های یزد
دیدنی های یزد

این بنا که به نام بقعه‌ی دوازده امام هم شناخته می‌شود، در یکی از محله‌های سنتی یزد یعنی محله‌ی فهادان قرار گرفته و از قدیمی‌ترین بناهای شهر است. این آرامگاه که یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری یزد است در دوران سلجوقیان ساخته شده و نمونه‌ی خوبی برای شناخت هنر و معماری اسلامی در آن دوران است.

12- آب‌انبارهای یزد

موقعیت جغرافیایی شهر یزد و قرارگرفتن آن در نزدیکی کویر ایجاب می‌کرده تا مردم فکری برای ذخیره‌ی آب برای استفاده در فصول گرم و کم‌باران سال کنند و آب‌انبارهایی که امروزه در گوشه‌گوشه‌ی این شهر دیده می‌شوند، حاصل این چاره‌اندیشی هستند. آب‌انبارهای تکیه امیرچخماق، جنگ، رستم گیو و شش بادگیر از دیدنی‌ترین آب‌انبارهای شهر یزدند و پیشنهاد می‌کنیم در سفرتان به این شهر حتماً از حداقل یکی از آن‌ها دیدن کنید.

13- موزه‌ی آب یزد

دیدنی‌های یزدهمان‌طور که گفتیم موقعیت جغرافیایی شهر یزد باعث شده ساکنان این منطقه زیاد به آب دسترسی نداشته باشند و همین آن‌ها را بر این داشته تا با خلاقیت و استفاده از تخصص معماران خود با روش‌های مختلف مثل حفر قنات یا احداث آب‌انبار، برای مصارف روزمره آب ذخیره کنند. مجموعه‌اقدامات ساکنان شهر یزد در طول تاریخ برای تأمین آب، در موزه‌ای به نام موزه‌ی آب گرد هم آمده‌اند و بازدید از آن‌ها، به‌خصوص اگر پیش‌تر از آب‌انبارهای یزد دیدن کرده باشید، می‌تواند شما را بیشتر با شیوه‌های ذخیره‌ی آب توسط مردم این شهر آشنا کند.

14- مراکز خرید یزد

همان‌گونه که اشاره کردیم دیدنی‌های یزد به جاذبه‌های گردشگری تاریخی آن محدود نمی‌شوند. یزد گذشته از دیدنی‌های تاریخی جاذبه‌های گردشگری دیگری هم دارد و مراکز خرید بزرگ، نمونه‌هایی از آن‌ها هستند. مرکز خرید آریا، مرکز خرید الماس، مرکز خرید شقایق و مجتمع تجاری و تفریحی ستاره یزد نمونه‌هایی از بهترین مراکز خرید این شهر هستند.

بلیط هواپیما یزد

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن