اروپاراهنمای سفر

کامل‌ترین راهنمای حمل و نقل عمومی در اروپا

اروپا پیشرفته‌ترین قاره‌ی جهان است و اکثر کشورهای آن از خیلی از لحاظ‌ها – از جمله علم، اقتصاد، تکنولوژی، هنر و ورزش – در سطح جهان جزو رتبه‌های نخست هستند. جاذبه‌های گردشگری این قاره هم از بهترین جاذبه‌های گردشگری جهان هستند و از همین رو است که سالانه نزدیک به بیش از 500 میلیون نفر اروپا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند. یکی از موضوعاتی که برای گردشگرانی که به اروپا سفر کرده‌اند مهم است، وضعیت حمل و نقل عمومی در اروپا است. بسیاری از گردشگرانی که به اروپا سفر می‌کنند فقط به یک شهر اکتفا نمی‌کنند و ازآن‌جا که با داشتن ویزای شینگن می‌توانند همه‌ی شهرهای منطقه‌ی شینگن را بگردند، به غرب و شرق و جنوب اروپا سفر می‌کنند. به همین دلیل ما در این نوشتار، بیشتر به معرفی وضعیت حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ اروپا می‌پردازیم، شهرهایی که احتمال می‌رود گردشگران آن‌ها را انتخاب کنند.

حمل و نقل عمومی در پاریس

پاریس محبوب‌ترین شهر اروپا در نزد گردشگران است. هر سال از لحاظ تعداد گردشگر، این شهر در رتبه‌ی نخست قرار می‌گیرد. خوشبختانه وضعیت حمل و نقل عمومی در پاریس مناسب است و بنابراین برای تردد در سطح شهر پاریس و گردش در این شهر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن هیچ مشکلی از بابت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نخواهید داشت.

برخی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در پاریس به قرار زیر هستند:

1- مترو

 • متروی پاریس پرترددترین متروی اروپا بعد از متروی مسکو است. در سطح جهان هم از لحاظ میزان تردد در روز در رتبه‌ی دهم است.
 • متروی پاریس 16 لاین، حدود 300 ایستگاه و حدود 700 قطار دارد.
 • لاین‌های 1 تا 14 با ارقام 1 تا 14 و دو لاین دیگر با عناوین ۳bis و ۷bis نام‌گذاری شده‌اند.
 • متروی پاریس از دوشنبه تا پنج‌شنبه و همچنین در روزهای یک‌شنبه از ساعت 5:30 صبح تا ساعت 1:15 بامداد و در روزهای جمعه و شنبه از ساعت 5:30 صبح تا ساعت 2:15 بامداد فعالیت می‌کند.
 • نقشه‌ی متروی پاریس تقریباً در تمامی ایستگاه‌ها، عمدتاً هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسوی، نصب شده است و درصورت آشنایی با این زبان‌ها هیچ مشکلی در پیداکردن مسیر خود نخواهید داشت.
 • عمدتاً لاین‌های 1، 2، 4، 11، 12 و 13 مترو پاریس پرترددتر از سایر خطوط هستند.

2- اتوبوس

 • شبکه‌ی اتوبوس‌رانی پاریس از 64 خط تشکیل شده که هر یک با یک عدد دو رقمی نام‌گذاری شده و علاوه بر این به نام آخرین ایستگاه نیز شناخته می‌شود.
 • ایستگاه‌های اتوبوس در پاریس اکثراً دارای تابلوهای دیجیتالی هستند که اطلاعات مربوط به اتوبوس‌ها، فاصله‌ی زمانی نزدیک‌ترین اتوبوس با ایستگاه، نقشه‌ی دیگر ایستگاه‌ها و … را در اختیار شهروندان و مسافران قرار می‌دهند.

3- تراموا

 • تراموا برای تردد در پاریس این فرصت را برای گردشگران فراهم می‌آورد تا بیش‌تر با این شهر آشنا شوند و به‌جای آن‌که ساعت‌ها زیر زمین در مترو باشند اوقات خود را روی زمین و در خیابان‌های زیبای شهر سپری کنند. زمانی که با تراموا در سطح شهر پاریس تردد می‌کنید این امکان را دارید که از شیشه‌های تراموا به تماشای زیبایی‌های پاریس مشغول شوید و بنابراین در حین تردد در پاریس هم می‌توانید از زمان‌تان به خوبی استفاده کنید.
 • ترامواهای پاریس همه روزه از اوایل صبح تا اواخر شب فعال هستند و فاصله‌ی زمانی ورود هر یک از آن‌ها به ایستگاه‌ها حدود 7 دقیقه است.

4- RER

قطار Rer در پاریس
قطار RER در پاریس
 • RER شبکه‌ای است از قطارهای پرسرعت که بیش‌تر در قسمت‌هایی از شهر تردد دارند که فاصله‌ی کم‌وبیش زیادی با مرکز دارند.
 • RER نسبت به تراموا و متروی پاریس تعداد قطارها و ایستگاه‌های کمتری دارد و از این رو با سرعت بیشتری حرکت می‌کند. یعنی اگر بخواهید در پاریس از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B بروید، احتمالاً RER زودتر شما را به مقصد خواهد رساند.

************

تاکسی، دوچرخه و … از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در پاریس هستند، اما 4 موردی که در بالا نام برده شدند شرایط بهتری نسبت به سایر وسایل حمل و نقل در پاریس دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در پایتخت فرانسه از این لینک استفاده کنید: حمل و نقل عمومی در پاریس.

حمل و نقل عمومی در لندن

لندن، پایتخت انگلیس، یکی دیگر از شهرهای مهم اروپا است و همچون پاریس سالانه میلیون‌ها نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند. این شهر پس از پاریس محبوب‌ترین شهر اروپا در میان گردشگران است. خوشبختانه لندن هم وضعیت حمل و نقل عمومی مناسبی دارد و از این رو سمبلی برای حمل و نقل عمومی در اروپا به شمار می‌رود. بهترین وسایل حمل و نقل عمومی لندن به قرار زیر هستند:

1- مترو

 • متروی لندن اکثر نقاط شهر را شامل می‌شود و بنابراین با مترو می‌توانید به خیلی از مکان‌های لندن بروید.
 • متروی لندن در سال 1863 تأسیس شده  و بنابراین قدیمی‌ترین سیستم متروی جهان است.

2- OverGround

راهنمای حمل و نقل عمومی در اروپا

 • متروی لندن با نام UnderGround شناخته می‌شود، ولی یک متروی دیگر که روی زمین حرکت می‌کند هم در لندن وجود دارد که نام‌اش OverGround است.
 • OverGround تازه تأسیس شده و فقط 7 سال از عمرش می‌گذرد. این وسیله هم می‌تواند وسیله‌ی خوبی برای تردد در سطح شهر لندن باشد.

3- اتوبوس

حمل و نقل عمومی اروپا

 • محبوب‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در لندن اتوبوس است.
 • اتوبوس‌های دوطبقه‌ی قرمز لندن شهرت جهانی دارند.

************

تاکسی، تراموا و تاکسی رودخانه‌‌ای از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در لندن هستند، اما سه مورد فوق از همه محبوب‌تر و البته گزینه‌هایی بهتر اند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در لندن روی لینک کلیک کنید.

حمل و نقل عمومی در رم

رم، پایتخت ایتالیا، یکی دیگر از شهرهای مهم اروپا است و حمل و نقل عمومی آن از بهترین نمونه‌های حمل و نقل عمومی در اروپا است. به این شهر زیبا که سفر کنید می‌توانید از وسایل زیر برای تردد در سطح شهر استفاده کنید:

1- مترو

 • متروی رم در سال ۱۹۵۵، پیش از سایر متروهای کشور ایتالیا، تأسیس شده و به‌تدریج گسترش یافته است.
 • متروی رم سه خط با نام‌های A، B و C دارد که به‌ترتیب با رنگ‌های نارنجی، آبی پررنگ و سبز کم‌رنگ روی نقشه‌ی شبکه‌ی حمل و نقل ریلی رم نشان داده شده‌اند.

2- تراموا

 • تراموای رم 6 لاین دارد و قسمت‌هایی از شهر رم را پوشش می‌دهد.
 • با تراموا نمی‌توان به همه‌ی جاذبه‌های گردشگری رم دسترسی داشت، از این رو میزان استفاده از آن نسبت به مترو و اتوبوس کمتر است.

3- اتوبوس

اتوبوس در رم

 • سیستم اتوبوس‌رانی رم نزدیک به 350 لاین دارد.
 • یافتن مسیرها و ایستگاه‌های اتوبوس در رم اندکی سخت است، بنابراین پیشنهاد می‌شود بیش از آن که به فکر استفاده از اتوبوس باشید از مترو استفاده کنید.

************

تاکسی، راه آهن حومه‌ای، دوچرخه و چند وسیله‌ی دیگر از جمله سایر وسایل حمل و نقل عمومی در رم هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه از لینک حمل و نقل عمومی در رم استفاده کنید.

ضمناً برای سفر به رم این فرصت را دارید که از تور ایتالیا آژانس گردشگری ساحل شنی بهره ببرید. دریافت اطلاعات کامل در مورد تور ایتالیا و حتی تور رم+بوداپست + پاریس از طریق تماس با شماره‌تلفن 02157938 امکان‌پذیر است.

حمل و نقل عمومی در بارسلون

بارسلونا یکی دیگر از شهرهای توریستی محبوب اروپا است. این شهر بندری در شرق کشور اسپانیا و در ایالت خودمختار کاتالونیا قرار دارد. سالانه میلیون‌ها نفر به سمت بارسلونا می‌روند و از تفریحات آن، خصوصاً تفریحات ساحلی، لذت می‌برند. در این شهر هم وضعیت حمل و نقل عمومی مناسب است و در کل یکی از شهرهایی است که کیفیت حمل و نقل عمومی در اروپا را بالا برده‌اند. بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در بارسلونا برای تردد در سطح این شهر به قرار زیر هستند:

1- مترو

حمل و نقل عمومی در اروپا

 • شبکه‌ی متروی بارسلونا این شبکه از 12 لاین برخوردار است که 8 مورد از این 12 مورد متعلق به شرکت TMB و 4 مورد دیگر متعلق به شرکت FGC هستند.
 • مجموع ایستگاه‌های متروی بارسلونا 198 ایستگاه و مجموع طول آن بیش از 150 کیلومتر است.

2- تراموا

تراموای بارسلونا در گذشته بسیار پیشرفته و وسیع بوده، اما در حال حاضر بسیار محدود است و عمدتاً توسط گردشگران استفاده می‌شود.

3- اتوبوس

حمل و نقل عمومی در اروپا

 • اتوبوس از دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در بارسلونا است و اتفاقاً گزینه‌ی مناسبی برای گردشگرانی است که به بارسلونا سفر کرده‌اند.
 • با اتوبوس می‌توان به بسیاری از نقاط شهر بارسلونا و به‌خصوص جاذبه‌های گردشگری آن دسترسی داشت.
 • قسمت اعظم اتوبوس‌های داخل شهری توسط شرکت ATM و اتوبوس‌های حومه توسط شرکت TMB اداره می‌شوند.
 • بارسلونا علاوه براتوبوس‌های روزانه اتوبوس‌های شب‌کار هم دارد. این شهر دارای ۱۷ خط اتوبوس شبانه است که تمامی آن‌ها از ایستگاه Plaça de Catalunya می‌گذرند

*******

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد سایر وسایل حمل و نقل عمومی در بارسلونا می‌توانید از مقاله‌ای که پیشتر در این مورد نگاشته‌ایم استفاده کنید: راهنمای کامل حمل و نقل عمومی در بارسلونا.

حمل و نقل عمومی در بوداپست

بوداپست، پایتخت مجارستان، هم از بهترین شهرهای توریستی اروپاست و خوشبختانه این شهر هم وضعیت حمل و نقل عمومی مناسبی دارد. نمی‌توان در مورد حمل و نقل عمومی در اروپا صحبت کرد و صحبتی هرچند مختصر در مورد حمل و نقل عمومی در بوداپست نکرد. بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در پایتخت مجارستان به قرار زیر هستند:

1- مترو

 • همچون سایر شهرهایی که در بالا نام بردیم، در بوداپست هم بهترین وسیله برای تردد در سطح شهر مترو است. هم ارزان است، هم به خیلی از نقاط می‌توان به راحتی دسترسی داشت و هم آن که در آن مجبور به تحمل ترافیک نیستید.
 • متروی بوداپست چهار لاین دارد که با حروف M1، M2 و M3 و M4 نامگذاری شده‌اند و در نقشه‌ی مترو با رنگ‌های زرد، قرمز و آبی نشان داده شده‌اند.

2- تراموا

حمل و نقل عمومی در اروپا

 • تراموا یکی دیگر از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در بوداپست است. تراموای بوداپست در میان کل سیستم حمل و نقل عمومی در اروپا بسیار جایگاه خوبی دارد و از امکاناتی راضی‌کننده برخوردار است.
 • 40 خط تراموا با طول 155 کیلومتر در سرتاسر بوداپست کشیده شده‌اند.

3-  TrolleyBus

 • TrolleyBus یا اتوبوس برقی از وسایل پراستفاده‌ی بوداپست است.
 • این اتوبوس‌های برقی تمام شهر را شامل نمی‌شوند، اما در کل وسایل خوبی برای تردد هستند.
 • رنگ همه‌ی آن‌ها قرمز است و بسیار هم ارزان هستند.

4- اتوبوس

 • وضعیت شبکه‌ی اتوبوس بوداپست مناسب است، بنابراین در صورت سفر به بوداپست می‌توانید روی اتوبوس این شهر برای تردد حساب کنید.
 • بوداپست 200 خط اتوبوس دارد که بسیاری از نقاط شهر – خصوصاً قسمت‌های شلوغ و پرترافیک – را پوشش می‌دهند.
 • سه نوع اتوبوس در بوداپست وجود دارند: اتوبوس معمولی، اتوبوس تندرو و اتوبوس شبانه. اتوبوس‌های تندرو در ایستگاه‌های کمتری توقف می‌کنند و بنابراین سریع‎تر می‌توانند مسافران را به مقصد برسانند. اتوبوس‌های شبانه هم از آغاز نیمه شب تا دم صبح فعالیت می‌کنند. می‌دانید که زندگی شبانه در بوداپست فعال است و این اتوبوس‌ها برای گردشگرانی اند که در شهر زیبای بوداپست به شب‌گردی می‌پردازند.

******

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در بوداپست روی لینک کلیک کنید.

ضمناً تور مجارستان و تور بوداپست + لیسبون + بارسلونا از جمله تورهای ما برای سفر به بوداپست هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد هر یک از تورها و رزرو آن‌ها با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

حمل و نقل عمومی در آمستردام

آمستردام از بهترین شهرهای توریستی اروپا و جهان است. در این شهر زیبا جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارند و خصوصاً فضا به خوبی برای تجربه‌ی زندگی شبانه برقرار است. تورهای مربوط به آمستردام هم در ساحل شنی از محبوب‌ترین تورها هستند و همین خود نشان می‌دهد که گردشگران هم به این نکته که آمستردام از شهرهای عالی اروپا برای سفر است واقف هستند. شما عزیزان هم می‌توانید برای سفر به آمستردام هلند از تورهای آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید.

تور آمستردام+پاریس بهترین تور ما برای سفر به پایتخت هلند است. برای دریافت اطلاعات کامل و رزرو تور با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در آمستردام عبارت اند از:

1- مترو

مترو آمستردام

 • باز هم مترو! در آمستردام هم مترو بهترین وسیله برای تردد در سطح شهر است.
 • متروی آمستردام دارای ۵ خط و مجموعاً ۳۹ ایستگاه است و حدود ۹۰ قطار تندرو در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

2- اتوبوس

 • اتوبوس گزینه‌ای عالی برای تردد در سطح شهر آمستردام است. کلاً در آمستردام وضعیت نظم بسیار خوب است و همین موجب شده که وضعیت وسایل حمل و نقل عمومی هم عالی باشد.
 • اتوبوس‌های آمستردام علاوه بر قسمت اصلی شهری، حومه و حاشیه‌ی آن را هم پوشش می‌دهند.
 • برخی از اتوبوس‌های آمستردام هم در راستای زندگی شبانه، به صورت شبانه فعالیت می‌کنند.

3- دوچرخه

دوچرخه سواری در آمستردام

آمستردام به همراه کپنهاگن، پایتخت دانمارک، شهرهایی هستند که دوچرخه‌سواری در آن‌ها بسیار رایج است. به آمستردام که سفر کنید افراد زیادی را خواهید دید که با دوچرخه در سطح شهر تردد می‌کنند. شما هم به عنوان گردشگر می‌توانید از دوچرخه استفاده کنید. شرکت‌های زیادی در آمستردام وجود دارند که دوچرخه کرایه می‌دهند.

در کل کشور هلند هم دوچرخه نقشی مهم دارد و بر طبق آمار در این کشور نزدیک به ۲۲ میلیون و ۸۰۰  هزار دوچرخه‌ی اشتراکی وجود دارد که این مقدار برابر با ۱٫۳۳ دوچرخه برای هر شهروند هلند است.

**********

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در آمستردام هلند می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

حمل و نقل عمومی در وین

وین یکی از مهم‌ترین شهرهای اتریش و کل قاره‌ی اروپاست. این شهر در اروپای مرکزی قرار دارد و از توریستی‌ترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود. هر سال میلیون‌ها نفر به سمت وین می‌روند و مشغول گشت‌وگذار در آن می‌شوند. اگر شما هم قرار است در طی سفرتان به اروپا سری هم به وین بزنید بد نیست از وضعیت حمل و نقل عمومی در وین هم مطلع شوید:

1- U-Bahn

U-Bahn

 • U-Bahn در وین به نوعی همان مترو است و بهترین وسیله‌ی حمل و نقل عمومی در این شهر به شمار می‌رود. اگر به وین سفر کردید سعی کنید برای تردد در سطح شهر و رفتن به نقاط مختلف وین از «او بان» استفاده کنید.
 • وین دارای ۵ خط U-Bahn یا او بان بوده که حدود ۸۰ کیلومتر طول و ۹۸ ایستگاه با ۹ تقاطع است.

2- S-Bahn

 • S-Bahn  عمدتاً در حومه‌ی شهر است، اما در کل یکی از بهترین وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد در وین است.
 • S-Bahn وین ۱۰ خط و بیش از ۱۸۰ ایستگاه دارد.

3- تراموا

حمل و نقل عمومی در اروپا

 • تراموا یا اشتراسن باس از پرکاربردترین اجزای سیستم حمل و نقل عمومی در وین است.
 • تراموای وین دارای ۳۰ خط و بیش از ۱۰۰۰ ایستگاه در سرتاسر شهر و حتی حومه‌ی آن است.
 • ترامواهای وین هر روز از ساعت ۰۵:۰۰ پیش از ظهر تا ساعت ۰۰:۵۰ بامداد فعال هستند.

4- اتوبوس

 • وین 130 لاین اتوبوس دارد و بنابراین به هر جای وین که بخواهید بروید می‌توانید روی اتوبوس حساب کنید.
 •  اگرچه ترامواها و قطارهای ریلی وین برای تردد در سطح این شهر کفایت می‌کنند و استفاده از آن‌ها، به‌ویژه برای گردشگران، در اولویت است، اتوبوس‌های وین همچنان جایگاه و کارکرد خاص خود را در سیستم حمل و نقل عمومی در وین دارند.
 • در وین هم همچون چند شهر دیگر اروپا، اتوبوس‌های شبانه در دسترس هستند.

سخن آخر

باهم نگاهی به وضعیت کلی حمل و نقل اروپا داشتیم و چند تا از شهرهای مهم اروپا را هم دیدیم که وضعیت حمل‌ونقل‌شان به چه صورت است.

برای آن که اطلاعاتی بیشتر در مورد وضعیت حمل و نقل عمومی در اروپا کسب کنید می‌توانید از سایر مقالات ما در این زمینه استفاده کنید از جمله:

در آخر آن که برای سفر به شهرهای بزرگ اروپا و لذت‌بردن از گردش در دل قاره‌ی سبز این فرصت را دارید که از تورهای خارجی آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد هر یک از تورهای ما می‌توانید با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هشت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن