اسکای‌لاین

دکتر متخصص داخلی، چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

یکی از فراگیرترین رشته‌های تخصصی پزشکی، رشته متخصص داخلی است که در پزشکی لقب رشته مادر را به خود اختصاص داده است و می‌تواند بیشترین علائم بیماری بدن انسان را تشخیص دهد و طیف گسترده‌ای از بیماری‌های ریوی، کلیوی، کبد، قلب و تیروئید را شناسایی کند. در ادامه مطلب شما را با وظایف گوناگون دکتر متخصص داخلی آشنا می‌کنیم.

تشخیص‌هایی که یک متخصص داخلی می‌تواند انجام بدهد

  • فشارخون بالا: این بیماری علائم روشنی ندارد؛ چرا که این بیماری به شکل خاموش پدیدار می‌شود. آسیب‌هایی که این بیماری می‌تواند به بدن انسان بزند به قلب و عروق آن است که این بیماری را بهترین دکتر فوق‌تخصص داخلی را می‌تواند تشخیص دهد.
  • کلسترول بالا: این بیماری هم مانند فشار خون بالا علائم واضحی ندارد و چربی بیش از اندازه در خون، موجب کلسترول بالا می‌شود؛ حتماً برای تشخیص دادن این بیماری می‌بایست آزمایش خون داد.
  • حمله قلبی و سکته زمانی که کلسترول بالا درمان نشود، بیمار را تهدید خواهد کرد؛ تشخیص راحت چربی خون توسط دکتر متخصص داخلی به راحتی قابل درمان است.
  • آلرژی: تقریباً یک چهارم مردم دنیا بدنشان گرفتار آلرژی‌های گوناگون می‌شود و خود را به شکل سرفه، خارش، قرمزی پوست و عطسه نشان می‌دهد.

مقایسه متخصص داخلی با پزشک عمومی در تشخیص بیماری‌ها

بعضی از افراد فکر می‌کنند بین متخصص داخلی و پزشک عمومی فرقی وجود ندارد و تشخیص آن دو در همه زمینه بیماری یکی است؛ شرح تفاوت بین دو پزشک را از نظر تخصص برای شما خواهیم گفت. و به سؤال کار متخصص داخلی چیست، پاسخ می‌دهیم.

کار دکتر متخصص داخلی بیشتر در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها است و توان این را دارد که طیف وسیعی از بیماری‌های داخلی را شناسایی کند، اما متخصص داخلی نمی‌تواند جراحی انجام دهد؛ دکتر داخلی این توانایی را دارد در نقش مشاور به همراه بهترین دکتر فوق‌تخصص داخلی باشد، اما یک پزشک عمومی این قابلیت را ندارد.

پزشک عمومی دوره مرتبط به خود را گذارنده است، ولی یک متخصص داخلی می‌بایست بعد از تمام شدن دوره پزشکی عمومی یک دوره تخصص چند ساله را در زمینه بیماری‌های داخلی را سپری کند و حتی می‌تواند این دوره تخصصی خود را بیشتر ادامه دهد تا بتواند در رشته خاص‌تری به شکل فوق‌تخصص کار خود را انجام بدهد.

بیماری داخلی

آشنایی با انواع بیماری‌های داخلی

زمانی که شما مریض می‌شوید، به هر دلیلی نمی‌دانید مشکل اصلی بدن شما چیست و اصلاً برای چه چیزی در بعضی از نقاط بدنتان احساس درد می‌کنید؛ بهترین راه برای فهمیدن آن مراجعه به دکتر متخصص داخلی است. چرا که ارتباط او با اکثر پزشکان و متخصصان مربوط به بیماری شما می‌باشد و به راحتی شما را به اولین و بهترین دکتر متخصص مربوط به بیمارستان معرفی می‌کند تا برای ادامه درمان و اطلاع بیشتر از بیماری خود مراجعه کنید.

وقتی که با انواع بیماری‌های داخلی آشنا شوید اکثراً از روی علائمی که در بدنتان رخ می‌دهد و می‌توانید متوجه شوید که مشکل شما چه چیزی است یا به متخصصی که به آن مربوط است رجوع کنید.

میگرن:

این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری در دنیا و به خصوص در کشور ایران است؛ سر درد‌های بسیار شدید که باعث می‌شود ناتوان شوید و در بعضی موارد با علامت‌های هشداری مثل نور‌هایی که چشمک می‌زنند دیده می‌شود.

میگرن به همراه درد شدیدی که می‌تواند ایجاد کند، باعث تهوع، استفراغ، حساسیت بیش از اندازه به نور و صدا شود و به‌طور قطع هیچ درمانی برای میگیرن وجود ندارد اما با مصرف داروهای لازم می‌توان شدت درد را کاهش داد.

کم کاری تیروئید:

دلیل به وجود آمدن کم کاری تیروئید، کار کردن نامنظم غیرنرمال و کم غده تیروئید است؛ هورمون‌های T4 و T3 تنظیم‌کننده انرژی بدن هستند و اگر بدن ما این هورمون‌ها را به اندازه کافی تولید نکند متابولسیم بدن ما کند خواهد شد.

علائمی که می‌تواند این بیماری را نمایان کند خستگی، افزایش وزن نامعقول، فراموش‌کاری، احساس سرمای دائمی در بدن و خشکی پوست و مو می‌باشد.

دیابت:

این بیماری بر اثر قند خون بالا به وجود می‌آید و هورمونی به نام انسولین می‌تواند عملکرد قند خون را در بدن ما تنظیم کند. دیابت در صورتی در بدن ما رخ می‌دهد که سطح قند خون پایین باشد یا به وجود انسولین مقاومت نشان دهد و یا هر دو علت با هم موجب شود. روش زندگی درست، مثل کاهش وزن مناسب و رژیم غذایی سالم، تأثیر بسیاری در روند این بیماری ایجاد می‌شود.

عفونت تنفسی:

یک ویروس می‌تواند عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی (گوش‌ها، بینی و سینوس‌ها) و یا دستگاه تنفسی پایینی (نای، نایژه و ریه‌ها) را ایجاد کند.

با اکتفا به این‌که کدام قسمت درگیر ویروس است، نمی‌توان تشخیص داد؛ چرا که نشانه‌ها متفاوت است و فقط در مواردی که عفونت باکتریایی باشد، می‌توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد.

سخن پایانی

متختصص داخلی می‌تواند در مورد بهداشت عمومی و مشکلات پیچیده‌تر پزشکی نظراتی بدهد. هر بیمار با مراجعه به دکتر متخصص داخلی بعد از به پایان رسیدن معاینات و آزمایشات، نظر نهایی پزشک را دریافت می‌کند؛ پس با این توضیحات، افراد در زمینه بیماری خود بهتر است اول به دکتر متخصص داخلی مراجعه نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن