اروپاراهنمای سفر

راهنمای سفر به باتومی | بندر دل‌انگیز گرجستان

غرب کشور گرجستان به دریای سیاه منتهی می‌شود و بنابراین شهرهایی که در غربی‌ترین ناحیه‌ی گرجستان هستند شهرهایی بندری اند. از میان شهرهای بندری گرجستان اما «باتومی» جایگاهی ویژه در صنعت گردشگری گرجستان دارد. این شهر زیبا دومین شهر بزرگ گرجستان است و یکی از توریستی‌ترین شهرهای کل اروپا محسوب می‌شود. سالانه ایرانیان زیادی به مقصد باتومی به سمت گرجستان حرکت می‌کنند و از تفریحات این شهر زیبا لذت می‌برند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به دنبال سفر به باتومی هستند این نوشتار می‌تواند برای‌تان مفید باشد. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که در طی سفر به باتومی به کارتان می‌آیند پرداخته خواهد شد. با مجله‌ی گردشگری اسکای‌لاین ویزا و با راهنمای سفر به باتومی گرجستان همراه باشید.

تور باتومی

باتومی کجاست؟

شهر باتومی در جنوب غربی گرجستان قرار دارد، کاملاً در جوار دریای سیاه. این شهر حدود 150 هزار نفر را در خود جای داده و از چندین ساحل زیبا و دل‌انگیز برخوردار است. خبر خوب این است که سواحل زیبای باتومی از امکاناتی کامل برخوردار اند و همچنین می‌توان از این امکانات با قیمتی بسیار کمتر از سواحل ترکیه و غرب اروپا بهره برد. از همین رو است که سالانه افزون بر ایرانیان، کلی از اروپای غربی هم باتومی را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری باتومی

بدون‌تردید در سفر به باتومی – فارغ از هر چیزی – جاذبه‌های گردشگری این شهر اهمیت دارند. گردشگرانی که به باتومی سفر می‌کنند در ابتدا به دنبال بازدید از بهترین و مشهورترین جاذبه‌های گردشگری باتومی هستند، بنابراین در نوشتار مربوط به راهنمای سفر به باتومی باید قبل از هر چیزی به معرفی بهترین جاهای دیدنی یا جاذبه‌های گردشگری باتومی پرداخته شود:

1- بلوار باتومی

راهنمای سفر به باتومیبلوار باتومی ابتدا در سال 1881 ساخته شد، آن هم زمانی که آ.آی.اسمکیالوف فرماندار باتومی بود و خود او هم بود که پیشنهاد ساخت بلواری طویل را در نزدیکی ساحل باتومی داد.

بلوار باتومی مشهورترین جاذبه‌ی گردشگری باتومی است. این بلوار 7 کیلومتری در نزدیکی خط ساحلی باتومی قرار گرفته و در همه‌ی روزهای سال – خصوصاً روزهای گرم سال – هزاران گردشگر در حال پرسه‌زدن در آن هستند. در این بلوار کلی مغازه و غرفه و رستوران وجود دارند و به‌خصوص در غروب هر روز مکانی عالی برای پیاده‌روی هم به شمار می‌رود.

در طی سفر به باتومی بدون تردید باید به سمت بلوار باتومی بروید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

2- برج الفبا

جاذبه‌های گردشگری باتومیدر همان بلوار باتومی، یک برج بسیار مشهور هست که «برج الفبا» نامیده می‌شود. روی این برج به صورت مارپیچ، الفبای زبان گرجستان، یعنی زبان گرجی، به شکلی بسیار زیبا به نمایش درمی‌آید. همچنین در بالای این برج زیبا یک رستوران گردان نیز هست که قطعاً برای کسانی که محدودیت زیادی در خرج‌کردن ندارند حضور در این رستوران هم می‌تواند تجربه‌ای فراموش‌نشدنی باشد.

3- سواحل باتومی

سواحل باتومیبدون شک سواحل باتومی هم گزینه‌هایی جذاب برای گردشگران هستند. می‌توانید تصور کنید کسی به باتومی سفر کند و سری به سواحل زیبای آن نزند؟ همین که تصور این ماجرا برای‌تان دشوار است، خود نشان‌گر محبوبیت بالای سواحل باتومی در نزد گردشگران است.

باتومی در غرب گرجستان و در کنار دریای سیاه قرار دارد و برخوردار از چند کیلومتر خط ساحلی است. از مشهورترین سواحل باتومی یکی باید به ساحل شهر اشاره داشت. ساحل شهر که فاصله‌ی اندکی با مرکز شهر در نزدیکی باغ گیاه‌شناسی قرار دارد، ساحلی است که گاه آن را با نام گرین پارادایس یا بهشت سبز هم می‌شناسند.

ساحل مشهور دیگری که در خط ساحلی باتومی قرار دارد ساحل اورکی است. یک ساحل مشهور دیگر هم هست که با نام ساحل کواریاتی می‌شناسندش. این سال کواریاتی بسیار مشهور است و نام‌اش برگرفته از روستایی است که در آن قرار دارد. خود روستا هم بسیار زیباست و بنابراین به این ساحل که بروید هم فرصت استفاده از خود ساحل را دارید و هم می‌توانید از گردش در روستای کواریاتی لذت ببرید.

یک ساحل دیگر هم در خط ساحلی باتومی وجود دارد که آن هم شهرتی بسیار دارد. این ساحل نام‌اش «گونیو» است و در روستایی با همین نام قرار دارد. این روستای گونیو یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری باتومی را در خود جای داده یعنی قلعه‌ی گونیو. به معرفی این قلعه‌ی گونیو در ادامه‌ی این نوشتار پرداخته خواهد شد.

4- میدان اروپا

راهنمای سفر به باتومیمیدان اروپا یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری باتومی است و باید در طی سفر به باتومی گرجستان سری هم به آن بزنید. این میدان، اصلی‌ترین میدان باتومی است و در اطراف آن فروشگاه‌ها و رستوران‌های زیادی وجود دارند. یک برج ساعت هم در این میدان هست که بسیار معروف است و ارزش آن را دارد که در جوار آن عکسی به یادگار ثبت کنید.

5- باغ گیاه‌شناسی

در نزدیکی ساحل شهر باتومی باغی معروف با نام باغ گیاه‌شناسی وجود دارد. این باغ 110 هکتاری حدود 5 هزار گونه‌ی مختلف از گیاهان را در خود جای داده و اوضاع طوری است که به محض آن که وارد شوید بوی این گیاهان و فضای خاصی که آن باغ دارد بسیار برای‌تان جالب خواهد بود.

سعی کنید در طی سفر به باتومی بازدید از این باغ را از دست ندهید. دیدن گل‌ها و گیاهان زیبا، ثبت عکس‌هایی جذاب و همچنین قدم‌زدن در محیطی دل‌انگیز کارهایی هستند که درون این باغ گیاه‌شناسی می‌توانید انجام دهید و از انجام آن‌ها لذت ببرید.

6- قلعه‌ی گونیو

قلعه گونیو در باتومیبازدید از قلعه‌ی گونیو می‌تواند تفریحی عالی برای علاقه‌مندان به تاریخ و در کل ماجراجویان باشد. این قلعه در روستای گونیو در نزدیکی شهر باتومی واقع شده و هم خود آن بنایی تاریخی است و هم خودِ آن روستا. قلعه را به قبل از میلاد مسیح نسبت می‌دهند و همچنین گفته می‌شود یک قبر در این روستا هست که مربوط به یکی از حواریون مسیح است.

گردش در روستای گونیو می‌تواند یکی از بهترین ماجراجویی‌ها برای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ملل باشد.  قابل‌ذکر است که این روستا در 4 کیلومتری مرز ترکیه واقع شده و تا شهر باتومی گرجستان 10 کیلومتر فاصله دارد.

**********

این موارد البته فقط بخش کوچکی از جاذبه‌های گردشگری باتومی هستند و بنابراین به عنوان مشتی نمونه‌ی خروار معرفی شدند. به این شهر زیبا که سفر کنید فرصت بازدید از کلی جاذبه‌ی گردشگری را خواهید داشت. همچنین این امکان را دارید که از زندگی شبانه در باتومی هم لذت ببرید.

مطمئن باشید سفر به باتومی و تجربه‌ی تفریحات شبانه و همچنین تفریحات ساحلی، روزها و شب‌هایی فراموش‌نشدنی را برای‌تان به همراه خواهد داشت.

بهترین رستوران‌های باتومی

جز جاذبه‌های گردشگری، مورد دیگری که به کار متقاضیان سفر به باتومی می‌آید «بهترین رستوران‌های باتومی» است، از همین رو در نوشتارمان حول راهنمای سفر به باتومی به معرفی چند تا از بهترین رستوران‌های باتومی گرجستان خواهیم پرداخت:

1- رستوران 360 اسکای

راهنمای سفر به باتومیاین رستوران یکی از بهترین رستوران‌های شهر باتومی است. عمده‌ی شهرت‌اش را مدیون چشم‌انداز پانوراما و 360 درجه‌‌اش است که به میهمانان رستوران این امکان را می‌دهد تا در حین خوردن غذا بتوانند از تماشای شهر باتومی و طبیعت زیبای اطراف آن لذت ببرند. این رستوران در یکی از بهترین هتل‌های باتومی یعنی هتل شرایتون قرار دارد – در خیابان مشهور روستاولی. در آن هم به غذاهای بین‌المللی دسترسی خواهید داشت و هم به غذای سنتی گرجی.

اجرای موسیقی‌های آرامش‌بخش زنده، برگزاری برنامه‌ی موسیقی‌های پرتحرک زنده در اواخر شب توسط دی‌جی‌ها، امکان سرو غذا در فضای باز، فضای اختصاصی پارک خودرو، بار، پذیرش کارت اعتباری، وای فای رایگان، امکانات ویژه برای کم‌توانان جسمی، سرو غذاهای بدون گلوتن برای افراد حساس، سرو غذاهای مخصوص افراد گیاه‌خوار و وگان، امکان رزرو میز و … از جمله ویژگی‌ها و امتیازات این رستوران زیبا و لوکس هستند. رستوران همه روزه از ساعت 12:30 بعد از ظهر تا ساعت 1:00 قبل از ظهر باز است.

آدرس: Rustaveli Street 28, Batumi 6000 Georgia

2- رستوران بلوار قدیمی

راهنمای سفر به باتومی گرجستانرستوران بلوار قدیمی یکی از مشهورترین و بهترین رستوران‌های باتومی است. این رستوران زیبا در خیابان نینوشویلی قرار دارد و به فضای دل‌نشین و طراحی داخلی زیبای‌اش مشهور است.

 رستوران بلوار قدیمی با تندیس‌های متعدد کلاسیک، گلدان‌هایی با گل‌های تازه، سبدهای میوه و اشیایی که حالتی قدیمی دارند تزئین شده و در آن موسیقی زنده با پیانو و دیگر سازها اجرا می‌شود.

در این رستوران انواع غذاها و نوشیدنی‌ها از جمله غذاهای اروپایی، چینی،‌ بین‌المللی و محلی و انواع سالاد که مورد توجه بیش‌تر مهمانان قرار می‌گیرند، برای تمامی وعده‌های غذایی سرو می‌شوند. پخت غذاهای بیرون‌بر، امکان رزرو میز، محوطه‌ی باز برای نشستن و غذاخوردن، بار، وای فای رایگان، پذیرش کارت‌های اعتباری، امکان پارک خودرو، سرو غذاهای مخصوص افراد گیاه‌خوار و وگان و … از جمله ویژگی‌های قابل توجه این رستوران هستند. خلاصه آن که فکر می‌کنم در طی سفر به باتومی بد نیست این رستوران‌ را در اولویت‌های نخست‌تان قرار دهید. گفتنی است که این رستوران هر روز از ساعت‌ 9:00 صبح تا ساعت 12:00 نیمه‌شب باز است.

آدرس: Ninoshvili Avenue 23A, Batumi 6000 Georgia

3- رستوران چاچاتایم

رستوران چاچا تایم هم – مانند رستوران قبلی – در یکی از خیابان‌های مشهور باتومی واقع است. این رستوران در خیابان مازنیاشویلی قرار دارد و انواع غذاهای بین‌المللی و اروپایی را عرضه می‌کند.

امکان سرو غذا در محوطه‌ی باز کنار خیابان، دلیوری، پخت غذاهای بیرون‌بر، پذیرش کارت‌های اعتباری (مستر کارت و ویزا کارت و …) و امکان پرداخت غیرنقدی، سرویس میز، امکان رزرو میز، بار، سرو غذاهای مخصوص افراد گیاه‌خوار و وگان و منوی نوشیدنی متنوع از جمله ویژگی‌های رستوران چاچا تایم هستند.

شاید بد نباشد سری هم به این رستوران بزنید.

آدرس: Mazniashvili 5, Batumi 6010 Georgia

4- رستوران سولو پیزا

سولو پیزا از دیگر رستوران‌های خوب باتومی است. این رستوران، بهترین غذاهای ایتالیایی را در باتومی سرو می‌کند.

از مزایای آن می‌توان به وجود پیک یا دلیوری، امکان خوردن غذا در محیط باز، وای‌فای‌رایگان، پذیرفتن کارت‌های اعتباری، وجود فضا برای پارک خودرو، تلویزیون، بار، غذاهای کاملاً گیاهی برای وگان‌ها و همچنین امکانات مناسب برای افراد کم‌توان جسمی اشاره داشت.

این رستوران در خیابان بیست‌وششم می واقع شده است.

آدرس: 26th May St., 44, Batumi 6000 Georgia

5- رستوران Ukrainochka

بهترین رستوران‌های باتومیUkrainochka هم رستورانی خوب و راضی‌کننده در باتومی است. این رستوران از چشم‌انداز زیبایی به سمت دریاچه برخوردار است – چشم‌اندازی که خود برخوردار از نمای فواره‌های رقصان دریاچه و غروب آفتاب از دریای سیاه است. غذاهای اوکراینی، روسی، اروپایی، بین‌المللی و البته غذاهای محلی گرجستانی در این رستوران سرو می‌شوند. فضای رستوران اوکرینوچکا برای برگزاری جشن‌ها و مراسم خاص، قرارهای کاری و دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه بسیار عالی است.

محوطه‌ی باز برای غذاخوردن، پارکینگ اختصاصی و امکان پارک خودرو در خیابان‌های اطراف رستوران، بار، پذیرش کارت‌های اعتباری، وای فای رایگان، امکان رزرو میز، پخت غذاهای بیرون‌بر، سرویس میز، سرو غذاهای مخصوص گیاه‌خواران، اجرای موسیقی زنده هر شب از ساعت 19:00 بعد از ظهر و … از جمله مزیت‌ها و امکانات این رستوران هستند.

آدرس: Sh. Khimshiashvili St., Batumi 6010 Georgia

***************

البته که جز این موارد، کلی رستوران خوب دیگر در باتومی هستند و ما فقط به چند نمونه از آن‌ها اشاره کردیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بهترین رستوران‌های باتومی می‌توانید از نوشتاری که قبلاً در این باره نگاشته‌ایم استفاده کنید: بهترین رستوران‌های باتومی.

بهترین هتل‌های باتومی

1- هتل دیوان سوییتس

راهنمای سفر به باتومی دیوان سوییتس از لوکس‌ترین و بهترین هتل‌های باتومی است. این هتل پنج ستاره در خیابان Gamsakhurdia واقع است و از دسترسی خوبی برخوردار است. دیوان سوییتس 52 اتاق و 14 سوئیت دارد و تنها 5 دقیقه، 700 متر، پیاده تا ساحل باتومی فاصله دارد. این هتل دارای 39 اتاق استاندارد، 8 اتاق سوپریور، 5 اتاق دلوکس، 3 سوئیت جونیور، 6 سوئیت کرنر، 2 سوئیت بیزنس و 2 سوئیت پنت‌هاوس است. تمامی اتاق‌ها و سوئیت‌های هتل عایق صدا هستند، سیستم تهویه‌ی مطبوع دارند و همچنین تجهیزات گرمایشی و سرمایشی هر اتاق به‌طور مجزا توسط مهمانان همان اتاق قابل کنترل هستند.

گفتنی است که بعضی از اتاق‌های این هتل از طریق درب‌های داخلی قابل اتصال به هم هستند و بنابراین مهمانانی که به‌صورت خانوادگی به باتومی سفر کرده‌اند می‌توانند زمان اقامت خود در هتل را در کنار یک‌دیگر سپری کنند.

از امکانات اتاق‌های این هتل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تلویزیون صفحه‌تخت
 •  گاوصندوق
 • مینی بار
 •  سرویس بهداشتی مجهز و لوکس،
 • منوی بالش
 •  وای فای رایگان
 • چشم‌انداز عالی

از دیگر مزایای قابل توجه این هتل می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 •  دسترسی مهمانان تمامی اتاق‌ها به پارکینگ اختصاصی رایگان داخل هتل بدون نیاز به پذیرش
 • امکان کرایه‌ی خودرو از هتل
 • مرکز اسپا و ماساژ
 •  حمام سونا
 •  حمام بخار و صندلی ماساژ
 • سالن فیتنس
 •  اتاق‌های خانوادگی
 •  اتاق مخصوص ماه عسل
 •  خشک‌شویی
 • شاتل فرودگاه
 • امکانات برگزاری میتینگ
 • آدرس: Zhordania/Z, Gamsakhurdia Str 8/15, 6000 Batumi, Georgia

دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هتل دیوان سوییتس از این لینک امکان‌پذیر است: بررسی هتل دیوان سوییتس.

2- هتل کولوسئوم

راهنمای سفر به باتومی مجارستانکولوسئوم نام یکی دیگر از هتل‌های برتر باتومی است. چنان‌که در تصویر می‌بینید شکل ظاهری این هتل بسیار شبیه به کولوسئوم رم است و نام آن هم برگرفته از همین شکل ظاهری‌اش است. این هتل در خیابان Khimshiashvili قرار دارد و فاصله‌اش از ساحل شهر باتومی فقط 100 متر است.

هتل کولوسئوم 8 نوع اتاق دارد از جمله اتاق‌های استاندارد تویین (24 متر مربع مساحت)، اتاق‌های سوپریور دوبل (29 متر مربع مساحت)، اتاق‌های خانوادگی قابل اتصال (45 متر مربع مساحت)، سوئیت‌های اکسکیوتیو (55 متر مربع مساحت)، اتاق‌های استاندارد دوبل (24 متر مربع مساحت)، سوئیت‌های تراس (86 متر مربع مساحت)، اتاق‌های خانوادگی با تراس (45 متر مربع مساحت) و اتاق‌های سوپریور تویین (29 متر مربع مساحت).

امکانات مشترک این اتاق‌ها و سوییت‌ها موارد زیر هستند:

 • وای‌فای رایگان
 • مینی‌بار
 • حمام اختصاصی بسیار لوکس
 • گاوصندوق
 • میز
 • مبل [برای سوییت‌ها]
 • عایق صدا

از امکانات کلی هتل هم می‌توان به مواردزیر اشاره داشت:

 • سالن فیتنس
 • استخر
 • صندلی‌های استراحت در تراس‌های آفتاب
 • سالن تنیس
 • استخر با ویوی دریای سیاه
 • مرکز اسپا و ماساژ
 • رستوران
 • شاتل فرودگاه
 •  دستگاه خودپرداز و تبدیل پول
 • سرویس نگهداری از چمدان‌ها
 •  سرویس شاتل
 • امکانات مخصوص اتاق‌های VIP،
 • شبکه‌های تلویزیونی مخصوص کودکان
 • پارکینگ اختصاصی رایگان

دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هتل کولوسئوم باتومی: بررسی هتل کولوسئوم

آدرس: Sherif Khimshiashvili Street 16, 6015 Batumi, Georgia

3- هتل رادیسون بلو

راهنمای سفر به باتومی مجارستان

رادیسون بلو از دیگر هتل‌های خوب باتومی است. این هتل هم با ساحل فاصله‌ی کمی دارد و همچنین دسترسی‌اش به بسیاری از جاذبه‌های گردشگری باتومی عالی است.

دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هتل رادیسون بلو: بررسی هتل رادیسون بلو.

آدرس: Ninoshvili Street 1, 6000 Batumi, Georgia

وضعیت آب و هوای باتومی

نزدیک‌بودن باتومی به دریای سیاه بارش‌های زیادی را برای این شهر به ارمغان آوررده و از همین رو عمدتاً باتومی را مرطوب‌ترین شهر در کشور گرجستان معرفی می‌کنند، با این حال آب و هوای شهر باتومی گرجستان بسیار عالی است. نه تابستان‌ها در این شهر خیلی گرم هستند و نه زمستان‌ها خیلی سرد. متوسط دما در باتومی در تابستان‌ها حدود 25 درجه است در زمستان‌ها حدود 5 درجه.

بهترین زمان سال برای سفر به باتومی بهار و تابستان است، خصوصاً برای استفاده از تفریحات ساحلی.

امنیت در باتومی

امنیت گرجستان معروف است و خوشبختانه اوضاع در باتومی هم همینطور است. گردشگران در هر ساعت از شبانه روز می‌توانند در باتومی گردش کنند و خیلی دغدغه‌ی امنیت نداشته باشند. البته که احتیاط شرط عقل است و بایستی لوازم و امور اساسی و پایه‌ای احتیاط را رعایت کرد، خصوصاً باید از همراه داشتن پول زیاد اجتناب شود اما در کل خیال‌تان تا حد زیادی از امنیت در شهر باتومی راحت باشد.

ویزای گرجستان

ایرانیان برای آن که بتوانند به باتومی به عنوان یکی از شهرهای گرجستان سفر کنند نیازی به دریافت ویزای گردشگری ندارند. با داشتن پاسپورت می‌توان 45 روز به شهر زیبای باتومی سفر کرد و از تفریحات آن لذت برد.

واحد پول باتومی

علی‌رغم آن که گرجستان به تازگی جزو کشورهای اتحادیه‌ی اروپا شده واحد پول گرجستان هنوز یورو نیست بلکه «لاری» است. هر یورو تقریباً سه لاری است.

سخن آخر

سعی بر آن بود که در این نوشتار به همراه یکدیگر مروری بر نکات مفید برای سفر به باتومی داشته باشیم. امید است که نکات این نوشتار بتوانند برای متقاضیان سفر به باتومی مفید باشند.

در آخر گفتنی است که برای سفر به باتومی این فرصت را دارید که از تور باتومی آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید. برای این منظور تلفن را بردارید و با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید. کارشناسان تورهای خارجی ما تمامی توضیحات لازم را خدمت شما ارائه خواهند داد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن