اروپاراهنمای سفر

9 دلیل ترغیب‌کننده برای سفر به گرجستان

گرجستان کشوری‌ست که از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در اروپا قرار گرفته، اما فرهنگ سنتی مردم این کشور نزدیک به غربی‌ها نیست. جالب آن که سنت در نزد مردمان گرجستان همواره زنده بوده و هست و عناصر آن را در جای‌جای مناطقِ حتی مدرنِ گرجستان نیز می‌توان دید. گرجستان از کشورهایی‌ست که در میان گردشگران ایرانی بسیار محبوب اند و سالانه چندین هزار گردشگر ایرانی این کشور و شهرهای توریستی آن از جمله تفلیس و باتومی را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند. در ادامه 9 دلیل برای سفر به گرجستان ذکر خواهند شد. البته که دلایل زیادی برای سفر به گرجستان وجود دارند و این 9 دلیل صرفاً برای نمونه هستند.

دلایل سفر به گرجستان

1- بازدید از قلعه‌ی ناریکالا

قلعه ناریکالاگرجستان در گذشته‌های دور قسمتی از قلمرو ایران بوده است. در همین راستا قلعه‌ی مشهوری که در شهر تفلیس با نام قلعه‌ی ناریکالا وجود دارد، قلعه‌ای است که در زمانی که گرجستان تحت قلمرو ایران بوده ساخته شده است و بنابراین برای ساخت این قلعه از عناصر معماری ایرانی استفاده شده است. به نوعی می‌توان گفت که قلعه‌ی ناریکالا قلعه‌ای ایرانی در دل تفلیس است.

در طی سفر به گرجستان این فرصت را دارید که از این قلعه‌ی زیبا بازدید کنید و در کنار آن به عکاسی بپردازید. شب‌ها قلعه نورپردازی می‌شود و جلوه‌ای زیبا به کلیت شهر تفلیس می‌بخشد.

نکته‌ای که ذکر آن بی‌فایده نیست این است که باوجودی‌که نسخه‌ی اصلی قلعه مربوط به قرن‌ها پیش است، قلعه‌ای که در حال حاضر در بخش سنتی شهر تفلیس قرار دارد قلعه‌ای ست که در دهه‌ی 90 قرن بیستم ساخته شده است. در واقع بازسازی اساسی‌ای که در دهه‌ی 90 قرن بیستم در این قلعه انجام گرفت منجر به ساخت دوباره‌ی بسیاری از قسمت‌های آن شد؛ البته این قلعه همچون نسخه‌ی قدیمی بازسازی شده است. به قلعه که بروید می‌توانید چشم‌اندازی پاناروما از کلیت شهر تفلیس در پیش چشم داشته باشید. در ضمن برای دسترسی به قلعه هم این امکان را دارید که از تله‌کابین مشهور تفلیس استفاده کنید و بنابراین دسترسی به قلعه نیز با تفریحی خاص همراه است.

2- بازدید از کلیسای سامبا در تفلیس

کلیسای سامبا در تفلیس
کلیسای سامبا در تفلیس

کلیساهای قدیمی زیادی در تفلیس وجود دارند و بنابراین در طی سفر به گرجستان این فرصت را دارید که از این کلیساها بازدید کنید، اما هیچ یک شهرت و زیبایی‌شان به کلیسای جامع سامبا [Sameba Catherdal] نمی‌رسد. کلیسای سامبا به معنای کلیسای تثلیث است و کلیسایی ارتدکس به شمار می‌رود. این کلیسا در جهان شهرتی بسیار دارد و بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس جهان محبوب می‌شود.

این کلیسا از روی قلعه‌ی ناریکالا نیز قابل مشاهده است و خصوصاً در شب‌ها نمای بسیار زیبایی دارد. در طی سفر به گرجستان و شهر تفلیس حتماً به بازدید از این کلیسا هم بروید. این کلیسا بسیار بزرگ است و محل اقامت اسقف گرجستان هم هست.

3- گشت‌وگذار در اطراف کوه قازبگی

کوه قازبگی در گرجستان
کوه قازبگی در گرجستان

کوه قازبگی مشهورترین کوه در کشور گرجستان است. این کوه 5 هزار متری در شمال شرقی گرجستان و در نزدیکی مرز روسیه قرار دارد. گاه آن را با نام اورست کوچک هم می‌شناسند و سالانه کوهنوردان زیادی با نیت فتح آن از کوه بالا می‌روند. تقریباً همین 17 سال پیش بود که کوهنوردان ایرانی نیز این کوه را فتح کردند.

به کوه قازبگی که بروید هم می‌توانید به گشت و گذار در طبیعت بسیار زیبای اطراف کوه بپردازید و هم لذت صعود از کوه قازبگی را تجربه کنید.

4- بازدید از صومعه‌ی منحصربه‌فرد Davit Gareja

سفر به گرجستانصومعه‌های زیادی در گرجستان حتی در دل روستاهای محروم وجود دارند، اما صومعه‌ی Davit Gareja صومعه‌ای خاص در دل کوهی در گرجستان است و بازدید از این صومعه نیز می‌تواند یکی از انگیزه‌های خوب شما برای سفر به کشور زیبای گرجستان باشد.

این صومعه‌ی سنگی در قلب کوه، دسترسی ساده‌ای دارد. کافی‌ست در تفلیس به سمت میدان آزادی بروید. در میدان آزادی اتوبوس‌های زیادی روزانه به سمت این صومعه‌ی منحصربه‌فرد حرکت می‌کنند.

5- تجربه‌ی انواع تفریحات ساحلی در خط ساحلی باتومی

سواحل باتومیباتومی شهری در جنوب غربی گرجستان در جوار دریای سرخ است. این شهر از خط ساحلی‌ای طولانی برخوردار است و انواع تفریحات ساحلی را می‌توانید در خط ساحلی آن تجربه کنید. جالب آن که اکثر خط ساحلی باتومی نه از ماسه بلکه از سنگ‌های بزرگ برخوردار است و این مورد در واقع یکی از موارد خاص سواحل باتومی است.

در کل بدون تردید از سفر به باتومی در گرجستان لذت خواهید برد و بنابراین تحت هیچ شرایطی نباید در طی سفر به گرجستان، گشت‌وگذاری لااقل یک روزه را در باتومی از دست بدهید.

6- بازدید از شراب‌سازی‌های Kakheti

گرجستان در منطقه‌ای قرار گرفته که از هزاران سال پیش شراب‌های ناب در آن‌جا تولید می‌شده‌اند. یکی از بهترین مناطق گرجستان منطقه‌ای با نام Kakheti که در حال حاضر شراب‌سازی‌های متعددی در آنجا فعالیت می‌کنند. خوشبختانه این امکان وجود دارد که گردشگران به بازدید از این منطقه بروند و حتی از کارخانه‌ها هم بازدید کنند.

7- بازدید از زادگاه استالین

مجسمه‌ی استالین
مجسمه‌ی استالین

استالین، رهبر مشهور شوروری، اصالتی گرجی داشت. گوری نام شهری است که استالین در آن به دنیا آمده است. به این شهر زیبا که بروید هم می‌توانید از مجسمه‌ی بزرگ استالین بازدید کنید و هم آن که مشغول بازدید از موزه‌ی استالین در مرکز شهر شوید. این موزه موزه‌ای بزرگ است که عناصر زندگی استالین را به نمایش گذاشته است.

در ضمن در شهر گوری می‌توانید از یک قلعه‌ی قدیمی و بزرگ با نام Uplistsikhe نیز بازدید کنید. جالب آن که بسیاری از سنتی‌هایی که در شهر گوری زندگی می‌کنند نه‌تنها نمی‌خواهند انکار کنند که استالین زاده‌ی این شهر است بلکه گاه حتی به آن که استالین اصالتی مربوط به شهر آن‌ها دارند افتخار هم می‌کنند؛ این در حالی است که استالین در نزد اکثر مردم کشور روسیه محبوبیتی بسیار اندک دارد.

8- لذت‌بردن از پیست‌های اسکی مقرون‌به‌صرفه

سفر به گرجستان درصدی از اسکی‌بازانی که در کشورهای غربی اروپا قرار دارند به جای دامنه‌ی کوه‌های آلپ، دامنه‌ی کوه‌های قفقاز در گرجستان را ترجیح می‌دهند. به‌راستی هم که پیست‌های اسکی Bakuriani و Pasanauri در دامنه‌ی کوه‌های قفقاز در گرجستان گزینه‌هایی عالی برای اسکی‌بازان، چه حرفه‌ای‌ها و چه مبتدی‌ها، هستند. این پیست‌ها هم بسیار زیبا هستند و هم از ایمنی زیادی برخوردار اند و خلاصه اگر اهل اسکی هستید اسکی‌سواری در این پیست‌ها را در طی سفر به گرجستان از دست ندهید.

9- پرسه‎زدن در خیابان روستاولی در تفلیس

خیابان روستاولی تفلیستفلیس در واقع به‌واسطه‌ی فرودگاهی که در خود دارد هم اولین شهری است که مسافران گرجستان به آن پای می‌گذارند و هم آخرین شهر. در این شهر زیبا، خیابانی زیبا با نام خیابان روستاولی قرار دارد که قطعاً باید در طی سفر به گرجستان سری به آن بزنید. خیابان روستاولی از زیباترین خیابان‌های شرق اروپاست که خوشبختانه در تفلیس قرار دارد و دسترسی ساده‌ای به آن خواهید داشت. این خیابان هم محلی عالی برای پیاده‌روی و عکاسی است و هم آن که کلی مرکز خرید و فروشگاه در آن فعالیت دارند و بنابراین اگر بخواهید در گرجستان مشغول خرید شوید می‌تواند نخستین اولویت‌تان باشد.

سخن آخر

با هم مروری بر 9 تا از دلایلی که می‌توانند برای سفر به گرجستان ترغیب‌کننده باشند داشتیم. خوشحال خواهیم شد اگر شما نیز تجربیات‌تان از سفر به گرجستان را با ما و کاربران در میان بگذارید.

در ضمن برای سفر به گرجستان این فرصت را دارید که از تور تفلیس و تور باتومی آژانس گردشگری ساحل شنی استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تورها و رزرو آن‌ها با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

منبع: tripsavvy

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن