اسکای‌لاین

صنعت گردشگری در ایران

تاریخ کهن و منابع طبیعی ایران در آرزوی جهانیان

گردشگری در ایران

ایران کشوری سرشار از منابع طبیعی که از رشته کوه‌های البرز و زاگرس شروع و با گذر از کویر لوت به خلیج فارس پایان می‌یابد همین منابع طبیعی که اقلیم‌های زیادی را در کشور ایجاد کرده است با چاشنی تاریخ 2500 ساله و کهن خود که هرکدام از پادشاه‌ها آثار خود را بر جای گذاشته اند توانسته است متوریست‌های زیادی را سالیانه بخ خود جذب کند.

از حمله خونین به تخت جمشید گرفته تا میزبانی فرزندان ائمه در قم و مشهد همه این‌ها مکان‌هایی هستند که به جذب توریست کمک می‌کنند.

دولت ایران تلاش‌های هماهنگی برای جذب گردشگران به مقاصد مختلف در کشور انجام داده و در سال های اخیر تعداد ورودی ها افزایش یافته است.

صنعت گردشگری ایران بعد از انقلاب اسلامی

بعد از انقلاب اسلامی صنعت گردشگری کشور دستخوش تغیرات شدیدی شد که از جمله این تغیرات اهمیت جمهوری اسلامی به دو زیارتگاه امام رضا ع و حضرت معصومه س بوده است.

همین موضوع باعث شد تا طرفداران و عاشقان اهل بیت در سراسر جهان هرساله برای زیارت به ایران سفر کنند.

البته که این سفرها در ایام شهادت و ولادت این دو بزرگوار به بیشترین حد خود می‌رسد صنعتی که زندگی اقلب مردم و مشهد را با پیذیرایی از زائرین می‌گذرد.

تاثیرات جنگ تحمیلی در صنعت گردشگری

لازم به ذکر است بیشترین ضرر را جنگ تحمیلی به صنعت گردشگری کشور وارد کرد زیرا طبق بررسی آمارها این صنعت در در دهه 90 به شدت کاهش یافت

شاید جمهوری اسلامی می‌توانست با هر بار حمله به عراق به پالایشگاه‌های خود آن‌ها را تعمیر و صادرات نفت را دوباره از سر گیرد اما ضرری که این جنگ به صنعت گردشگری وارد کرد غیر قابل جبران بود.

اعدم امنیت در کشور به‌دلیل تبلیغات‌های رژیم بعث و حمله‌های متوالی به مناطق مسکونی کشور باعث شد تا در ایام جنگ این صنعت با مشکل روبه‌رو شود.

گردشگران خارجی

در سال 2013، تعداد گردشگران خارجی در ایران به 4.76 میلیون نفر رسید که بیش از 2 میلیارد دلار به اقتصاد ملی کمک کرد. کاهش شدید ارزش ریال ایران از اوایل سال 2012 یک عنصر مثبت برای گردشگری در ایران بوده است. بیش از پنج میلیون گردشگر در سال مالی 2014-2015 از ایران دیدن کردند که چهار درصد بیشتر از سال قبل بوده است. بر اساس گزارشی که توسط شورای جهانی سفر و گردشگری در سال 2015 منتشر شد، اندازه صنعت گردشگری این کشور پتانسیل ایجاد شغل برای 1,285,500 نفر و افزایش 4.1 درصدی در هر سال به 1,913,000 شغل در سال 2025 برآورد شد. بر اساس گزارش در سال 2014، سفر و گردشگری به طور مستقیم از 413000 شغل (1.8٪ از کل اشتغال) حمایت کرد. پیش بینی می شد این میزان در سال 2015 4.4 درصد افزایش یابد و تا سال 2025 با 4.3 درصد افزایش به 656000 شغل (2.2 درصد از کل اشتغال) برسد.

در اکتبر 2018، علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران اعلام کرد که تعداد گردشگرانی که به ایران سفر کرده اند در شش ماهه نخست سال جاری (از 30 اسفند) 51 درصد افزایش داشته است. نسبت به مدت مشابه در سال 2017

ارقام سال 2008 سازمان جهانی گردشگری در مورد مبدأ بازدیدکنندگان از ایران نشان می‌دهد که جذب بازدیدکنندگان از جهان اسلام و آسیای وسیع‌تر باید از پایه پایین شروع شود. حدود سه چهارم کسانی که در سال 1999 وارد ایران شدند از اروپا بودند. به نوشته نیویورک تایمز، بر خلاف اکثر آمریکایی هایی که پس از انقلاب از ایران دیدن نکردند، گردشگران اروپایی پس از انقلاب نیز به تعداد مشابهی از این کشور بازدید کردند. این عمدتا به این دلیل بود که انقلاب ماهیت ضد آمریکایی داشت اما نه چندان ضد اروپایی.

شهروندان ایالات متحده، بریتانیا و کانادا طبق قانون باید راهنمای تور را همیشه همراه خود داشته باشند.

اکثریت 3 میلیون ویزای توریستی اعطا شده در سال 2003 توسط مسلمانان آسیایی که احتمالاً قصد بازدید از اماکن زیارتی مهم در مشهد و قم را داشته اند، اخذ شده است.

سالانه چندین تور سازماندهی شده از آلمان، فرانسه، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی برای بازدید از مکان ها و آثار باستانی به ایران می آیند. ایران تا آگوست 2017 دارای 21 مکان در فهرست میراث فرهنگی جهان بود که گردشگران فرهنگی زیادی را به خود جذب کرد.

طبق آمار رسمی، حدود 1659000 گردشگر خارجی در سال 2004 از ایران دیدن کردند – اگرچه آمارهای دولتی بین گردشگری، تجاری و زائران مذهبی تفاوتی قائل نمی شوند. بیشتر آنها از کشورهای آسیایی، از جمله جمهوری های آسیای مرکزی، آمده اند، در حالی که سهم کمی (حدود 10٪) از آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، ایتالیا، بلغارستان، فرانسه و بلژیک بوده است. محبوب ترین مقاصد گردشگری استان مازندران، یزد، اصفهان، مشهد، استان گیلان و استان فارس بودند. بدون شک فضای زیادی برای افزایش بازدیدکنندگان از جهان اسلام، و احتمالاً از کشورهای غیر اسلامی که ایران در حال توسعه روابط تجاری و سیاسی با آنها است، مانند چین و هند وجود دارد.

از سال 2004، این کشور رشد 100 درصدی در ورود گردشگران خارجی را تجربه کرد تا اینکه در اواسط سال 2008، تعداد گردشگران خارجی به 2.5 میلیون نفر افزایش یافت. به ویژه، تعداد گردشگران آلمانی که به ایران سفر می کردند، افزایش زیادی داشت.

شورای جهانی سفر و گردشگری ادعا می کند که گردشگری تجاری و شخصی به ترتیب 11.3 و 4.6 درصد به صورت واقعی در سال 2007 افزایش یافته است، در حالی که رشد گردشگری شخصی تنها کمتر از سال قبل است.

در سال 1390 بیشتر بازدیدکنندگان بین المللی ایران صرفاً با هدف سفرهای تفریحی وارد ایران شدند. گردشگران تفریحی که از خارج از کشور وارد می شوند نیز اغلب بستگان شهروندان ایرانی یا مهاجران مقیم خارج از ایران هستند که برای بازدید از ایران بازمی گردند. یکی دیگر از بخش‌های کلیدی ترافیک ورودی بین‌المللی، زائرانی است که برای بازدید از یکی از مکان‌های مقدس پراکنده در سراسر کشور می‌آیند.

تعداد ورودی های بین المللی به طور پیوسته در حال افزایش بوده است، از 2.2 میلیون نفر در سال 2009 به 3.6 میلیون نفر در سال 2011، با هزینه سرانه 1850 دلار به طور متوسط ​​در هر بازدید.

بیش از پنج میلیون گردشگر در سال مالی 2014-2015 منتهی به 21 مارس از ایران بازدید کردند که چهار درصد بیشتر از سال قبل است.

ویزا

ایران سعی کرده است روند درخواست روادید پیچیده و زمان‌بر خود را بهبود بخشد و شروع به صدور روادید یک هفته‌ای برای اتباع ۶۸ کشور در فرودگاه‌ها کرده است.

ایران دارای گذرگاه‌های مرزی جاده‌ای است که این کشور را با کشورهای عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان وصل می‌کند. برای ورود به ایران می توان از خطوط ریلی ترکیه و ترکمنستان نیز استفاده کرد. حدود 70 درصد از بازدیدکنندگان در سال 2002 از طریق زمینی، حدود 29 درصد از طریق هوا و کمتر از 1 درصد از طریق دریا وارد شدند. در آوریل 2005 فرودگاه بین المللی امام خمینی تحت مدیریت کنسرسیومی متشکل از چهار شرکت هواپیمایی داخلی – ماهان ایر، آسمان، کاسپین ایر و کیش ایر – بازگشایی شد، اگرچه به نظر می رسید هیچ قرارداد رسمی منعقد نشده بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن