ویزا

آیا می‌دانید عدم اطلاع از قوانین ویزا چه مشکلاتی برایتان دربردارد؟

معاهده شنگن قراردادی است بین 27 کشور اتحادیه اروپا که رفت‌وآمد شهروندان اروپایی مقیم این کشورها را تسهیل کرده و این افراد نیاز به گرفتن ویزا ندارند، در ضمن مسافران خارجی هم با گرفتن ویزای یکی از کشورهای عضو شنگن می‌توانند بدون محدودیت عبور و مرور در حوزه شنگن تردد کنند.

ویزای مولتی شنگن

آژانس‌های هواپیمایی، مسافران و گردشگران می‌بایست با درنظر گرفتن قوانین جدید به‌صورت تور و یا ویزای مولتی شنگن اقدام به اخذ ویزا نمایند.

کشورهای اروپایی جزو پرمتقاضی‌ترین کشورهای توریستی هستند و به دلیل وجود جاذبه‌های توریستی تاریخی و طبیعی سالانه پذیرای هزاران گردشگر از خارج و داخل حوزه شنگن هستند. در حال حاظر مسافران با انجام انگشت‌نگاری و تحویل مدارک به کارگزاران مشخص از طرف کشورهای اروپایی برای درخواست ویزا اقدام می‌کنند و در صورت موفقیت به اخذ آن می‌توانند به حوزه اروپا سفر کنند.

اتحادیه اروپا

اجرای قوانین اعمال‌شده از سوی اتحادیه اروپا برای ویزای مسافران ورودی سال 2023

بخشی از این مقررات در سال 2023 برای شهروندان غیراروپایی تغییر می‌کند و سیستم ورود و خرو ج موسوم به EES از ماه می‌2023 در داخل اروپا به‌کار گرفته می‌شود. در این سیستم جدید مهر ورود و خروج حذف و تردد مسافران به‌صورت خودکار ثبت می‌شود. با استفاده از این سیستم در مرزها اطلاعات بیشتری از مسافران ثبت می‌شود و به غیر از کنترل جزئیات پاسپورت، اطلاعات بایومتریک شامل اثر انگشت و عکس مسافر هم ثبت می‌شود.

با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و تغییر قوانین ورود به حوزه شنگن، شهروندان بریتانیایی نیز ملزم به گرفتن ویزای شنگن هستند. در ضمن مبلغ دریافتی سفارت بابت ویزا افزایش پیدا می‌کند. فرانسه اعلام کرده است گذرگاه‌های خودکار را در مرزهای خود مستقر کرده است و مسافر ابتدا اثر انگشت و عکس خود را ثبت می‌کند و بعد به یکی از ماموران کنترل مرزی برای تأیید مراجعه می‌کند.

در این روش از تشکیل صف‌های طولانی جلوگیری می‌شود. کشورهای آلمان و اتریش هم اعلام کردند که به‌زودی این سیستم خودکار ثبت اطلاعات شخصی و بیومتریک مسافر را در گذرگاهای مرزی خود نصب می‌کنند. ایتالیا هم درپی راه‌اندازی این سیستم در فرودگاهای اصلی خود است. با این روش مسافران دیگر نیاز به ارائه پاسپورت در مرزها ندارند و با نشان دادن صورت و یا اثر انگشت خود به نمایشگر تشخیص هویت می‌توانند به راحتی از مرز عبور کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن