آسیاراهنمای سفر

10 واقعیت جالب در مورد کشور اندونزی

واقعیات جالب زیادی درباره‌ی اندونزی وجود دارند که برخی‌شان می‌توانند شما را شگفت‌زده کنند. این نوشتار بر روی واقعیات جالب در مورد اندونزی تمرکز دارد.

اندونزی بزرگ‌ترین کشور جنوب شرقی آسیا و چهارمین کشور پرجمعیت کره زمین است. این کشور بر روی خط استوا قرار گرفته و در محل رسیدن اقیانوس هند و اقیانوس آرام، واقع شده‌است. اگرچه جزیره‌ی بالی در اندونزی، به‌عنوان یکی از مناطق گردشگری در آسیا، مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد، اما اکثر مردم چیز زیادی درباره‌ی مناطق دیگر اندونزی نمی‌دانند. اگر می‌خواهید از زوایایی دیگر اندونزی را بشناسید این نوشتار را تا پایان دنبال کنید.

واقعیات جالب در مورد کشور اندونزی

۱-اندونزی به‌مثابه‌ی کشوری شلوغ و جوان

اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت جهان است و از این نظر، از چین و هند و ایالات متحده پیشی گرفته‌است. به علت جمعیت زیاد، مردم اندونزی برای پیدا کردن کار به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند. رشد جمعیت در اندونزی در سال ۲۰۱۲ حدود ۰۴/۱ درصد بوده‌است. بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۰، جمعیت اندونزی دو برابر شد. از نظر میانگین سنی افرادی که در اندونزی زندگی‌ می‌کنند، این کشور در واقع کشوری جوان شناخته می‌شود زیرا در سال ۲۰۱۶، میانگین سنی در اندونزی ۶/۲۸ سال تخمین زده شد – درحالی که در سال ۲۰۱۵ میانگین سنی در ایالات متحده ۸/۳۷ سال تخمین زده شده‌بود.

۲- اندونزی میزبان ادیان مختلف

واقعیات جالب در مورد اندونزیاندونزی پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی جهان است که البته اکثریت مردم آن سنی‌مذهب هستند، اما مذهب در اندونزی از جزیره‌ای به جزیره دیگر می‌تواند متفاوت باشد – به خصوص اگر به مناطق دورتر مانند شرق جاکارتا سفر کنید این گوناگونی را مشاهده خواهید کرد.

بسیاری از جزایر و روستاهای اندونزی توسط مبلغان مسیحی مورد بازدید قرار گرفته و این تبلیغات باعث گرایش مردم اندونزی به مسیحیت شده‌است. هلندی‌ها نیز در زمان استعمار اندونزی، اعتقادات مسیحی را گسترش دادند، هنوز خرافات قدیمی و اعتقادات مربوط به دنیای ارواح کاملا کنار گذاشته نشده بودند و درعوض، آن‌ها با اعتقادات مسیحی آمیخته شدند. هنوز هم مردمی که صلیب به گردن می‌اندازند و لباس‌های همراه با طلسم و افسون می‌پوشند، در برخی از جزایر اندونزی دیده می‌شوند. جزیره بالی نیز یکی از جزایر متفاوت اندونزی است که مردم آن پیرو هندو هستند. می‌بینید که ترکیبی از ادیان مختلف در کشور پهناور اندونزی وجود دارند و البته زنده هستند.

۳- اندونزی به‌منزله‌ی بزرگ‌ترین کشور جزیره‌ای جهان

اندونزی بزرگ‌ترین کشور جزیره‌ای جهان است با ۷۳۵,۳۵۸ مایل مربع زمین. این کشور به‌دلیل داشتن زمین‌های وسیع چهاردهمین کشور بزرگ جهان شناخته شده است ولی اگر علاوه بر زمین‌های موجود، دریاهای آن نیز مورد توجه قرار گیرند اندونزی هفتمین کشور بزرگ جهان حساب خواهد شد.

 ۴- کشوری با چند هزار جزیره

تور اندونزی
نمایی از راجا آمپات

در سراسر اندونزی، هزاران جزیره قرار داد که هیچکس واقعا نمی‌تواند در مورد تعداد آن صحبت کند. بعضی از این جزایر در زیر آب قرار دارند و همراه با موج‌های کم ظاهر می‌شوند و تکنیک‌های مختلف نقشه برداری تعداد متفاوتی را نشان می‌دهند. دولت اندونزی مدعی ۱۷۵۰۴ جزیره است، اما در یک بررسی ۳سال توسط اندونزی فقط ۱۳هزار و ۴۶۶جزیره یافت شده‌است. سازمان سیا تصور می‌کند که اندونزی دارای  ۱۷۵۰۸ جزیره است این رقم از تخمینی در سال ۲۰۰۲توسط سازمان ملی هوا و فضا ثبت شده، کم‌تر است. از حدود ۸۸۴۴ جزیره تخمینی که نامگذاری شده اند، فقط حدود ۹۲۲جزیره مسکونی هستند. جداسازی جزایر اندونزی باعث یکدستی کم‌تر فرهنگ شده‌است. با مسافرت به جزایر اندونزی می‌توانید با لهجه‌های مختلف، آداب و رسوم و غذاهای خاص جدید برخورد کنید.

۵- بالی شلوغ‌ترین منطقه‌ی اندونزی

علی‌رغم وجود جزایر فراوان در اندونزی، گردشگران تمایل دارند برای فضا عالی آن به جزیره بالی بروند. معروف‌ترین جزیره توریستی اندونزی، به طور معمول محل ورود گردشگرانی است که می‌خواهند از اندونزی بازدید کنند.

بالی تقریباً در مرکز مجمع الجزایر اندونزی واقع شده‌است و نقطه‌ای است که گردشگران می‌توانند به راحتی از آن‌جا به نقاط دورتر اندونزی سفر کنند.

۶- وجودِ بسیارِ قبایل جنگلی

Jungle Tribes احتمالاً باور به این‌که هنگامی که در کلان‌شهر جاکارتا ایستاده‌اید هنوز هم قبایل سنتی در جنگل‌های سوماترا وجود دارد که در فاصله کمی از غرب قرار دارند، سخت است؛ اما بد نیست بدانید که تخمین زده می‌شود که از ۱۰۰ قبیله‌ی موجود، ۴۴قبیله در استان‌ پاپوا و غرب پاپوا بدون تماس با جهان، در شرق اندونزی زندگی می‌کنند. بنابراین با این که در دوران مدرن زندگی بشر به‌شدت عوض شده اما در اندونزی هنوز سرچشمه‌های زندگی قبیله‌ای وجود دارند. برخی از خانواده‌های بومی حتی وسایل اجداد مرده خود را نگه داشته‌اند.

۷- آتشفشان‌های بسیار در اندونزی

یکی دیگر از واقعیات جالب در مورد کشور اندونزی این است که در آن حدود ۱۲۷ آتشفشان فعال وجود دارند و تعداد کمی از آن‌ها در زمان مشخص شده‌شان فوران کرده‌اند. این آتشفشان‌ها جزایر پرجمعیت اندونزی را تهدید می‌کنند زیرا میلیون‌ها نفر در این جزایر زندگی می‌کنند. آ

آتشفشان گونگ آونگ در جزیره پر جمعیت بالی، در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ هنگامی فوران کرد که بالی تعداد زیادی گردشگر داشت.

در سال ۱۸۸۳ فوران کراکاتا بین جاوا و سوماترا در تاریخ سر و صدای زیادی کرد. این فوران تا چهل کیلومتر دورتر را تحت تاثیر قرارداد، امواج هوایی ناشی از این انفجار هفت بار کره‌ی زمین را چرخانده و پنج روز بعد بر روی نگارخانه‌ها ضبط شده‌است.

امواج جزر و مدی این انفجار فاجعه‌بارترین امواج آتشفشانی قرن شناخته شد. بزرگ‌ترین دریاچه‌ی آتشفشانی جهان، دریاچه توبا، در شمال سوماترا واقع شده‌است. فوران انفجاری که این دریاچه را تشکیل داده، نشان می‌دهد یک حادثه فاجعه بار بوده‌است که به دلیل مقدار زباله‌های پرتاب شده به جو منجر به 1000 سال دمای خنک روی زمین شده‌است. جزیره‌ی جدید تحت فشار فعالیت‌های آتشفشانی، Pulau Samosir، در مرکز دریاچه توبا شکل گرفته است و محل زندگی مردم باتک است.

۸- اندونزی خانه‌ی مارمولک‌های کومودو

تور اندونزیاندونزی تنها مکانی در جهان است که می‌توانید در آن مارمولک‌های کومودو را در طبیعت مشاهده کنید. دو جزیره‌ی محبوب برای دیدن مارمولک‌های کومودو جزیره‌ی رینکا و جزیره‌ی کومودو هستند.  هر دو جزیره در یک پارک ملی و بخشی از استان شرقی نوزا تنگگارا بین فلورس و سمبوا قرار دارند. تا چند دهه عقیده‌ی عمومی براین بود که بزاق آن‌ها سمی است اما محققان در سال ۲۰۰۹ دریافتند که بزاق دهان آن‌ها سمی نیست. مارمولک‌های کومودو گاهی به راهنمایان پارک و افراد محلی در آن اطراف حمله می‌کنند. در همین راستا در سال ۲۰۱۷ یک توریست سنگاپوری مورد حمله قرار گرفت، این مارمولک‌ها حتی از مارهای کبرایی که در آن اطراف زندگی می‌کنند نیز خطرناک‌تر هستند.

۹- اندونزی خانه‌ی اورانگوتان‌ها

تنها مناطقی در جهان که می‌توانید اورانگوتان‌های وحشی را در آن‌ها ببینید جزایر سوماترا و بورنئو در اندونزی اند. سوماترا کاملاً متعلق به اندونزی است و بورنئو بین اندونزی، مالزی و برونئی مشترک است. مکانی آسان برای مسافران اندونزی که می‌خواهند اورانگوتان‌های سوماترایی  نیمه وحشی و وحشی که در آن منطقه زندگی می‌کنند را ببینند، پارک ملی Gunung Leuser در نزدیکی روستای Bukit Lawang  است.

۱۰- زبان‌های مختلف

دهمین مورد از واقعیات جالب در مورد اندونزی وجود زبان‌های مختلف در این کشورِ جالب است. اگرچه زبان بهائونیا زبان رسمی اندونزی است، اما بیش از 700 زبان و گویش در سراسر مجمع الجزایر اندونزی وجود دارد. پاپوا، فقط یک استان در اندونزی است که بیش از 270 گویش گفتاری دارد. با این که شهر جاوا در اندونزی بیش از ۸۴ میلیون گویش دارد، اما هنوز هم زبان جاوایی، دومین زبان برجسته‌ی اندونزی است. استعمار یکی از مواردی است که کلمه‌های جدیدی وارد زبان‌های دیگر می‌کند، اندونزی نیز زمانی مستعمره‌ای هلند بوده است، از این رو کلماتی از زبان هلندی وارد زبان اندونزی شد که دو نمونه‌ی آن Handuk (حوله) و askbak (اشتر)  است.

سخن آخر

اندونزی کشوری جذاب و عجیب و البته زیباست. در این کشور هم می‌توانید از زیبایی‌های لذت ببرید و هم در مکان‌های بکر و عجیب به کاوش و جستجو بپردازید.

خوشبختانه این فرصت را دارید که از طریق تور اندونزی ساحل شنی به این کشور زیبا سفر کنید. ضمناً تور جاکارتا و تور بالی از دیگر تورهای ما برای سفر به اندونزی هستند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد هر یک از تورها با شماره‌تلفن 02157938 تماس بگیرید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن