چرخ و فلک دیدنی لندن

چشم لندن (لندن آی)
skylinevisa london02
 
چشم لندن یا چرخ هزاره با ارتفاع ۱۳۵ متر بلندترین چرخ و فلک اروپا و یکی از جاذبه‌های مهم توریستی لندن و محبوب ترین جاذبه ی گردشگری در بریتانیا محسوب می‌گردد و سالانه بیش از سه و نیم میلیون نفر بازدید کننده دارد.
«بریتش ایرز» یا سازمان «هواپیمایی بریتانیا» به مناسبت آغاز هزاره سوم میلادی یا «ملانیوم» جدید این چرخ و فلک را در ساحل جنوبی رود تایمز در قلب منطقه توریستی و تاریخی لندن با صرف هفتاد میلیون پوند ایجاد کرد.
این چرخ و فلک 32 کابین با بدنه ی شیشه ای دارد و از آن جایی که منظره ای بسیار خوب از بالای آن پیداست، بهترین وسیله برای تماشای شهر زیبای لندن به شمار میرود. 
چشم لندن تنها یک چرخ و فلک نیست بلکه بزرگترین برج گردان معلق در جهان می باشد. نکته جالب این وسیله، سرعت بسیار پایین چرخش آن است که مسافران در همان حینِ حرکت از آن پیاده و به آن سوار می شوند. هر دور این چرخ و فلک نیم ساعت به طول می انجامد. یعنی هریک از کپسول های آن در هر ثانیه 26 سانتیمتر یا در هر ساعت 0.9 کیلومتر حرکت می کنند یعنی سرعتی دو برابر سرعت یک لاک پشت! بنابراین برای پیاده شدن و یا سوار شدن نیازی به توقف این چرخ بزرگ نیست. چشم لندن  800 نفر را بر فراز لندن می برد و کل شهر را به آنها نشان میدهد و از بالای آن می توان تا فاصله 40 کیلومتری اطراف را دید.
همچنین 32 کپسول چشم لندن، نشان از 32 بخش لندن دارد ولی به دلایل خرافی، این کپسول ها از 1 تا 33 شماره گذاری شده اند؛ برای خوش شانسی بیشتر عدد 13 از این کپسولها حذف گردیده است.
ساخت این چرخ و فلک با تلاش و اراده قوی صدها نفر از 5 کشور مختلف به مدت 7 سال به طول انجامید. سالانه ده میلیون نفر سوار بر این چرخ و فلک می شوند و آن را به یکی از بزرگترین منابع جذب توریست بریتانیا تبدیل کرده اند. لندن آی نه تنها از نظر سرگرمی و تفریح و از نظر صنعت توریسم، بلکه از نظر جایگاه و تاثیر آن بر فضای شهری و معماری لندن، پدیده قابل تاملی است.
در عین حال، لندن آی برای صاحبانش، یعنی هواپیمایی بریتانیا و کسانی که از صنعت توریسم لندن استفاده می کنند، حکم معدن سرشار ثروت را دارد. از ابتدای راه اندازی لندن آی تاکنون، سالیانه ده میلیون نفر از آن استفاده کرده اند و هزینه هر بلیط آن یازده پوند بوده است. یعنی این چرخ و فلک به تنهایی سالیانه صد و یازده میلیون پوند (قریب به صد و شصت میلیارد تومان) سرمایه جذب توریسم بریتانیا کرده است.
این درآمد سرشار باعث شد که در همان آغاز به کار، شرکت توریستی «گروه توساد» صاحب موزه معروف مادام توساد که مالک یک سوم لندن آی بود، حاضر شد تنها برای خرید یک سوم دیگر سهم لندن آی 120 میلیون پوند به هواپیمایی بریتانیا پرداخت کند.
skylinevisa london01

  جهت کسب اطلاعات بیشتر از وب‌سایت رسمی آژانس ساحل شنی درخشان بازدید فرمایید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی اسکای لاین می باشد.

هرگونه کپی برداری بدون درج منبع غیر مجاز خواهد بود